Florida - zábavní park Universal Orlando

Proč Orlando?

Orlando je největší floridské město ležící ve vnitrozemí. Tři větší, která jsou před ním v celkovém žebříčku, vznikla na mořském pobřeží. Vzhledem k charakteru Floridy, kde je moře jedním z hlavních benefitů, by se chtělo takové město politovat: Tak velké a neleží u moře!? Jenže když se podíváme na statistiku návštěvnosti, překvapeně zjistíme, že Orlando je jedním z nejnavštěvovanějších míst nejen ve Spojených státech, ale na světě vůbec. A tak se nemůže nezrodit otázka: Proč zrovna Orlando?

Okres, který zahrnoval velkou část střední Floridy, se kdysi nazýval Mosquito County. To jméno hovoří za vše. Po seminolských válkách vláda vynaložila velké úsilí, aby sem dostala nějaké osadníky. Přidělované pozemky měly rozlohu 160 akrů (asi 65 ha) a kdo na nich vydržel hospodařit alespoň pět let, získal je do vlastnictví. Kolem pevnosti Fort Gatlin tak vznikl zárodek města, v němž život nebyl jednoduchý. Zemědělská komunita tu vyrůstala velmi pomalu a postupně si získávala pověst díky citrusovým plodům a bavlně. Zatímco na pobřeží probíhal pozemkový boom, ospalého farmářského města ve vnitrozemí jakoby se ani netýkal. To trvalo až do 60. let minulého století. V té době se tu objevil muž, který navždy změnil jeho tvář.

Universal Orlando na Floridě - vodní park Volcano Bay
Vodní park Volcano Bay byl otevřen teprve v roce 2017

Jmenoval se Walt Disney a ve své době byl jedním z nejznámějších Američanů. Vlastnil úspěšná filmová studia a neuvěřitelný zábavní park v Kalifornii. Tajně, přes nastrčenou firmu, nakoupil v Orlandu 30 000 akrů půdy – asi dvojnásobek rozlohy Manhattanu – za cenu méně než 200 dolarů za akr. Cena však nebyla jediným kritériem. Rozhodovalo teplé klima, blízkost dvou dálnic a vnitrozemská poloha, tedy i relativně menší zranitelnost pravidelnými hurikány. Když v roce 1965 vyšla jeho identita najevo a on vyhlásil svůj plán – postavit ještě větší a lepší zábavní park, než je Disneyland v Kalifornii, ceny pozemků v Orlandu vystřelily k výšinám.

Na rozdíl od Disneylandu vyrostl v Orlandu celý rozsáhlý komplex zvaný Walt Disney World. Sestává z několika samostatných parků. Jako první byl otevřen Magic Kingdom v roce 1971, následoval futuristický EPCOT v roce 1982 a o sedm let později Disney – MGM Studios. V roce 1998 pak otevřel tematický zoologický park Animal Kingdom, rozlohou vůbec největší zábavní park na světě.

Universal Orlando na Floridě - atrakce InfinityFalls v parku SeaWorld při které se jede na kruhovém raftu v kanálu s divokou vodou
Jednou z atrakcí v parku SeaWorld jsou InfinityFalls – jízda na kruhovém raftu po divoké vodě v kanálu s devítimetrovým výškovým rozdílem

Velcí hráči na trhu se zábavou nemohli tento počin nechat bez povšimnutí. Sea World ze San Diega zde otevřel svůj park v roce 1973 a Universal Studios z Hollywoodu v roce 1990. Každý vybudoval svůj komplex po vzoru Disneyho jako multifunkční, s vlastními hotely, dopravou, obchody a dalším příslušenstvím. Ze strany Universal Studios to ale nebylo vše – v roce 1999 otevřely další tematický park Ostrov dobrodružství a v roce 2017 vodní park Sopečná zátoka. Celkově dnes najdeme v oblasti Orlanda na deset velkých zábavních parků a několik desítek menších.

Parky poskytují obrovské množství pracovních míst. Svět Walta Disneye je vůbec největším zaměstnavatelem v USA soustředěným na jedno místo. Ve svém komplexu – včetně více než dvou desítek hotelů – zaměstnává zhruba 77 000 lidí. Protože jsou tyto zábavní parky na vysoké technologické úrovni, vznikla v Orlandu řada společností, pro které jsou hlavními zákazníky.

Rozvoj špičkových technologií v Orlandu podpořilo též hodinu jízdy vzdálené Kennedyho vesmírné středisko, o němž podrobně píšeme v samostatném článku. Na území města bychom našli pobočky a laboratoře mnoha předních firem z celých USA. Mezi nimi jsou zvučná jména jako Lockheed Martin, Boeing, General Electric či Hewlett-Packard. Zdejší technologické parky též spolupracují s Univerzitou centrální Floridy, která je počtem studentů největší ve Spojených státech. Technologie podporují rovněž kongresovou turistiku, pro kterou vzniklo několik sjezdových center. Stejně tak tu vzniklo i několik obrovských outletových obchodních komplexů pro uspokojení nákupní poptávky turistů i byznysmenů.

Universal Orlando na Floridě - velký přístupný model Bradavic z Harryho Pottera
Jednou z dominant parku Universal Studios jsou Bradavice z příběhů Harryho Pottera

Obou tu nebývá málo. Po sečtení návštěvníků zábavních parků, kongresových turistů, hostujících vědců a lidí z byznysu se odhad z předcovidového roku 2018 pohybuje kolem 75 milionů lidí ročně. To je téměř dvakrát víc než vykazuje Mekka dovolenkového průmyslu Las Vegas. Pro mnohé, zvláště pro rodiny s dětmi, je Orlando jasná volba. Důvodů, kvůli kterým sem stojí za to přijet, je tolik, že otázka „Proč?“ je trochu nadbytečná. Měla by znít jinak: Kam vlastně jinam, když ne do Orlanda?

Další články z vydání o Floridě najdete zde

Orlando