Roque Nublo

Roque Nublo

Ve vulkanických horninách Kanárských ostrovů vytvořila eroze množství podivuhodných útvarů, z nichž dva se díky své mimořádné fotogeničnosti staly známými skoro po celém světě. Jedním je skalisko zvané Roque Cinchado na Tenerife, jehož vypodobnění svého času dokonce zdobilo i tisícipesetovou španělskou bankovku, druhým pak skalní věž Roque Nublo, která bývá považována za neoficiální symbol Gran Canarie. Prohlédnout si ji zblízka chce skoro každý, kdo přijíždí na Canarii s tím, že tu nehodlá jenom polehávat na pláži, a v tomto ohledu jsme ani my nebyli výjimkou.

Vrchol Roque Nublo (1813 m n.m.) se vypíná v samém středu ostrova, takže je vzhledem k jeho téměř okrouhlému tvaru na všechny strany vzdálen od moře vzdušnou čarou zhruba 25 km. Dojezdová vzdálenost z jednotlivých míst na pobřeží je ale mnohem delší, neboť členitý horský terén nutí zdejší komunikace kroutit se ve stovkách serpentin. Silnice, která vede k Roque Nublo od jihu, sice patří k těm rovnějším, přesto nám tachometr na parkovišti La Goleta ukáže, že jsme z Maspalomas ujeli skoro 60 km.

Od parkoviště, které leží v nadmořské výšce 1579 m, pokračujeme pěšky pohodlným chodníkem, jenž nejprve mírně stoupá řídkým borovým lesem s podrostem keřovitých pryšců, eonií a trsů fialově kvetoucí endemické kanárské šalvěje. V mezerách mezi korunami stromů dá o sobě několikrát krátce vědět vrchol Nubla, mnohem působivěji se však zezdola jeví skalní jehla El Fraile (Mnich), která připomíná modlící se mužskou postavu. K jejímu úpatí stoupáme prudkým svahem podél skalního ostrohu, abychom pak za sebou nechali horní hranici lesa a z plošiny u skupinky skalních zubů Degollada del Nublo (1709 m) se mohli kochat prvním z několika podmanivých horských panoramat, která nám budou odteď defilovat před očima jak na běžícím pásu.

Na Mnicha už shlížíme svrchu a za ním na protější straně údolí nemůžeme přehlédnout Pico de Las Nieves (1949 m n.m.), nejvyšší vrchol Gran Canarie. I když své okolí nijak výrazně nepřevyšuje, jeho bezpečným poznávacím znamením je nápadná kopule armádního radaru. Dlouhý lesnatý hřbet vybíhající z vrcholu jako přehradní hráz zadržuje příval mraků dorážející sem od severu a my máme štěstí, že je dnes směrem k nám nepustí. Roque Nublo totiž znamená ve volném překladu Oblačná skála. Své jm

Diskuze