Rybáři a jejich přístavy

Máte rádi marocké sardinky? Na pobřeží mezi městy Essaouira a Tarfaya se dozvíte něco i o těch, kdo je chytají. 

Není ryba jako ryba
První dobrou příležitost přivonět k rybám mají turisté v přístavu Essaouira, asi 180 km severně od známého turistického centra Agadiru (Agádíru), druhou pak zhruba 160 km na jih od něj v Sidi Ifni. Do Essaouiry (As-Sawíry) zajíždějí i organizované zájezdy, v kempech kolem Sidi Ifni zůstávají francouzští důchodci měsíc či déle. Na obou městech je to znát.

Ceny ryb v essaouirských restauracích u přístavu za posledních pět let výrazně stouply. Ryby jsou zde opravdu čerstvé, vždyť velkotržnice je hned vedle. Ptáme se na cenu za kilo. Odpovídají tak, aby bylo číslovce dobře rozumět: „Jedna pět.“ Zajásáme. Patnáct dirhamů, tzn. necelé dvě eura za kilo mořských ryb! Těšíme se na čerstvou rybu k večeři. Pak se pro jistotu zeptáme ještě jednou. Číslovka byla pochopitelná pro ně, ale ne pro nás. Jedna pět znamenalo sto padesát!

Levnější, možná méně čerstvou rybku, zato ale s větším dobrodružstvím, je možno okusit uprostřed medíny ve staré rybí tržnici. Vyberete si, necháte vykuchat a odnesete do jedné z přilehlých „restaurací“. Jsou temné, páchnou tukem, starou rybinou a cítíte se v nich hodně autenticky. Jak se pak bude cítit váš žaludek, to už je jiná otázka. Druhou možnost představují dva nedaleké stánky s rybami smaženými v zaručeně bezbacilovém přepáleném omastku, které svůdně voní a s chlebem i kočkou pod stolem, jež likviduje kosti, vyjdou na tři eura.

V Sidi Ifni nakupují důchodci běžně a ceny jsou rozumné, za kilo ryb od čtyřiceti dirhamů (zhruba 4 eura) výš. Na pravidelném týdenním trhu prodavač mávl nad hromadami ovoce a zeleniny rukou: „Čtyři dirhamy za kilo čehokoliv!“ „Cokoliv“ zahrnovalo třeba také mandarinky. Snad i proto bylo všech pět místních kempů zcela zaplněno.

Na rozdíl od essaouirského není zdejší přístav exotický, je moderní a předimenzovaný. Ale v Ifni je dost jiných zajímavostí. Za vidění stojí bývalá španělská čtvrť, maják, promenáda…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Maroko