Scex Rouge
Ať zatoužíte ve Švýcarsku po horách kdekoliv, můžete si být jisti, že nějaké budou při ruce. Platí to i pro Ženevské jezero. A tak se snadno dostanete z rozkvetlé nábřežní promenády do říše věčného sněhu a ledu.
Městečko Aigle oplývá malebným hradem obklopeným vinicemi, v němž je stylově umístěno Muzeum vinné révy, vína a vinných etiket, ale také nádražím, které nás v souvislosti s naším výletem bude zajímat víc. Právě tady je potřeba nastoupit do vláčku jedné ze tří místních úzkokolejných drah, jež se tu sbíhají, a vydat se až na konečnou, do vesnice Les Diablerets, která leží v nadmořské výšce kolem 1200 m pod stejnojmenným masivem uzavírajícím na západě Bernské Alpy. Vesnice asi s 1600 obyvateli je známým lyžařským centrem, které kromě asi 120 km sjezdovek nabízí také běžkařské tratě i sáňkařský okruh, v létě turistické trasy a celoročně moderní kongresové centrum asi pro 300 účastníků. Kromě toho zaujme i tradiční architekturou horských domů se zděným přízemím a dvěma dřevěnými patry, z nichž ty nejstarší pocházejí už z 1. pol. 18. stol. Les Diablerets dnes tvoří s několika dalšími vesnicemi obec Ormont-Dessus. V jejím rámci stojí určitě za zastávku také vesnice Vers lʼEglise s pěkným protestantským kostelem z 15. stol., malým muzeem a vodní pilou (Scierie des Planches) z roku 1850, která je stále funkční a před pár lety byla zpřístupněna jako technická památka i veřejnosti.
Za hlavní atrakcí se ale musíme vydat z Les Diablerets ještě pár kilometrů na východ, nejprve do průsmyku Col du Pillon (1546 m n. m.), který spojuje Les Diablerets s Gstaadem v kantonu Bern. Krátce před průsmykem se vyplatí odbočit doleva, vyjet kousek výš a udělat si zastávku u malebného jezírka Lac Retaud s malou turistickou chatou na břehu. Col du Pillon nás zajímá z velmi praktického důvodu. Je zde dolní stanice lanovky, která vede na Scex Rouge a k ledovci Tsanfleuron. Lanovka i ledovec jsou dnes v turistické branži běžně známé jako Glacier 3000 podle jména společnosti, která provozuje lanovku i nejrůznější aktivity a atrakce u její horní stanice.
Lanovky na Scex Rouge jsou fakticky dvě. Ta první vede z Col du Pillon na vrchol Tête aux Chamois (2525 m) – stanice se podle nedaleké chaty označuje též jako Cabane. Tady je třeba přestoupit a druhou lanovkou pokračovat v cestě vzhůru. V obou úsecích jezdí velké kabiny pro 125 osob. Horní stanice druhé lanovky stojí těsně pod vedlejším vrcholem Scex Rouge ve výšce 2940 m n. m. Budovu, v níž je nad stanicí lanovky panoramatická restaurace, nenavrhl nikdo jiný než hvězdný švýcarský architekt Mario Botta. S jeho díly jsme se na stránkách našeho časopisu setkali již několikrát, naposledy s Kamennou květinou, kterou nechal vykvést na Monte Generoso v kantonu Ticino (ZS 4/2019). Až na vedlejší vrchol (2965 m), který se označuje jako View Point Peak, lze od lanovky vystoupat po schodech. Výhled je odtud nádherný, při dobré viditelnosti jsou vidět Matterhorn, Mont Blanc, Eiger, Mönch i Jungfrau. Počasí ve velehorách však bývá nevyzpytatelné a dokáže pozlobit. Naposledy jsem byl na Scex Rouge osmého září – leželo tam pět centimetrů těžkého mokrého sněhu, byl jeden stupeň pod nulou a dohlednost asi dva metry.
Hlavní vrchol Scex Rouge (2971 m) je turisticky přístupný teprve od října 2014. Tehdy byla otevřena mimořádná turistická atrakce – první závěsný most na světě, který spojuje dva horské vrcholy. Peak Walk je 107 m dlouhá a 80 cm široká lávka spojující vedlejší vrchol s hlavním vrcholem Scex Rouge. Smí se na ní pohybovat najednou maximálně 150 lidí, zavírá se při více než 20 cm sněhu, nebo pokud fouká silný vítr (70 km/h a více). Touhle vycházkou ale dobrodružství na Scex Rouge zdaleka nekončí. Na turisty tu čeká setkání s věčným ledem. K ledovci Tsanfleuron, dlouhému asi 3,5 km, vás sveze sedačková lanovka Ice Express, jejíž horní stanice stojí pár desítek metrů od horní stanice kabinové lanovky. Ano, k ledovci se jede dolů. Když tam dorazíte, můžete si vybrat. Co třeba vycházka po ledovci od Scex Rouge k nápadné skále Quille du Diable, Ďáblova kuželka? Nebo vyjížďka „sněžným autobusem“? Případně projížďka na saních tažených psím spřežením? Fun Park nabízí radovánky na svahu se sáňkami nebo různými plastovými „pekáči“. A vrchol všeho – vyhlídkový let nad ledovcem ve vrtulníku.
Adrenalinové dobrodružství si ale můžete užít, i když na ledovec vůbec nevstoupíte. Alpine Coaster je nejvýše položený sáňkařský tobogán na světě. Na kilometr dlouhé dráze si nejdříve dáte dvě otočky celkem o 520°, pak 10 zatáček a nějaký ten skok. Sáně dosahují na dráze rychlosti až 40 km/h, takže o zážitek je postaráno. Pokud trefíte pěkné počasí, nebude se vám chtít ze Scex Rouge odjíždět.
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Ženevské jezero