Schloss Hof – malé Versailles na Moravském poli

Nejkrásnější barokní komplex celé rakousko-uherské monarchie, nejpůsobivější svého druhu v celém Rakousku a nejrozsáhlejší v Evropě. Ani tyto květnaté přívlastky nedokážou zachytit skutečnou poezii padesátihektarového okázalého komplexu na východě Dolního Rakouska s majestátním zámkem, fascinující barokní zahradou na sedmi terasách sestupujících k řece March neboli Moravě, s idylickým statkem plným zeleniny a bylinek i zvířat. Při tom to v historii vůbec neměl snadné. Desetiletí na výsluní vystřídala staletí strádání, ba zapomnění. Nakonec se však příběh zámku dočkal šťastného konce či spíše nového začátku.

Ke zrození klenotu na Moravském poli stačilo vlastně velmi málo, tedy až na mnoho peněz – lovecká vášeň a touha slavného prince Evžena Savojského po důstojné „venkovské“ paralele k jeho majestátním vídeňským rezidencím. Jeden z nejvýznamnějších válečníků moderní evropské historie ve službách habsburské dynastie, legendární vojevůdce a státník, ale také nadšený sběratel umění a knih (část jeho dochované vzácné sbírky knih vázaných v červené kůži zdobí vídeňskou Národní knihovnu) se zálibou v zahradní architektuře i filozofii. Na konci 20. let 18. stol. nechal přebudovat již existující objekt – obrannou pevnost – v reprezentativní venkovské sídlo a lovecký zámek. Součástí areálu byl také rozlehlý statek, hospodářské budovy, stáje i řemeslné dílny. Přestavby s prakticky neomezeným rozpočtem, vždyť princ byl nejenom jedním z nejúspěšnějších vojevůdců, ale také jedním z nejmovitějších, se ujal jeho renomovaný architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Pro zámek Schloss Hof našel inspiraci ve Versailles a konceptu terasovitých zahrad francouzského zahradního architekta Dominiqua Girarda. Záliba Evžena Savojského v cizokrajných rostlinách se promítla do vybudování oranžerie, pro kterou nechal dovést botanické lahůdky zejména ze Středomoří a Indie.

Jeden z nejpůsobivějších barokních komplexů v Evropě byl z velké části dokončen kolem roku 1730. Princi sloužilo deset místností, hostům třináct. Evžen Savojský si ho ale příliš neužil, protože 24. dubna 1736 po těžké nemoci zemřel. Místo posledního odpočinku našel neporažený hrdina ve vídeňském svatoštěpánském dómu.

Zámek Schloss Hof, který po smrti bezdětného Evžena Savojského zdědila jeho neteř, okouzlil také samotnou císařovnu Marii Terezii, která ho získala od princových dědiců a v roce 1755 darovala manželovi. Až do své smrti v roce 1765 zde císař František I. Štěpán Lotrinský trávil každoročně období od jara do podzimu, ať už sám nebo s početnou rodinou. To však mělo jeden háček. Ani soukromé chvíle se totiž podle striktního vídeňského…