Španělští kolonizátoři křižující okolní vody dali ostrovu název Isla del Fuegoi, ostrov Ohně, neboť je zmátly houfy světlušek vznášejících se nad pevninou. Jiná z verzí vysvětluje název ostrova podle jména krále Kihoda, se kterým se Evropané setkali a domnívali se, že jim říká název svého území. Jméno si později přizpůsobili na dnešní Siquijor. Podle pověstí se Siquijor měl v dávných dobách vynořit z mořského dna za hrozivého dunění hromů. Možná někde tady má svůj původ závoj magie a tajemství, kterým je ostrov opředen.
Celým ostrovem má prostupovat všudypřítomná černá magie a ve vnitrozemí na vás čekají jen těžko vysvětlitelné jevy. Ti, kdo se tomuto místu vyhýbají, by vám cestu do hornatého nitra určitě nedoporučili a přidali by několik historek o lidech, kteří se ze své výpravy vrátili s více než podivnými zážitky, i o místních šamanech, kteří údajně komunikují s dušemi zemřelých.
Pověsti sice musíte přecedit přes síto reality, ale pravdou je, že na ostrově žije okolo pěti desítek lidí, kteří se různým druhů léčitelství i magie věnují. V místním jazyce jsou nazýváni mananambalové a mambabarangové. Zatímco mananambalové se věnují bílé magii, jejich kolegové se zabývají magií černou. Ke znalostem z oboru černé magie se veřejně jen těžko někdo přihlásí, ale neoficiálně se dozvíte, že pokud si potřebujete srovnat účty se svým nepřítelem, jistě najdete někoho, kdo vám pomůže. Na vašeho protivníka pak čeká strašlivý osud, kdy mambabarang na něj pomocí směsi ze štěnic a brouků sešle kletbu, která postiženému napadne žaludek. Ten se postupně začne nafukovat, až praskne…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2014
Další informace o Filipínách a zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ