Hodonínsko - folklorní průvod

Hodonínsko, rozkvetlá louka Slovácka

Těžko budete hledat kraj tak pestrý, jako je Slovácko. Kraj, skládající se z mozaiky, jejíž každá část je ve svých folklorních tradicích jedinečná. Charakter krajiny, historický vývoj i geografické umístění se projevují v mluvě, v krojích, písních a tancích, lidové architektuře i v tradičních událostech. Na hodonínském Slovácku se pak barvy folkloru střídají ještě pestřeji než v jiných částech jihovýchodní Moravy. Je to dáno tím, že v sobě sdružuje několik různorodých oblastí. Nejsou to ale oblasti vyhraněné a jednotlivé zvyky a tradice zde přirozeně přecházejí z jedné oblasti do druhé.

Nejjižnější, a proto nejvíce prosluněnou částí Hodonínska je Podluží. Jeho název vychází z vyskytujícího se množství stojatý vod, „luží“.

Slováko - Vinné sklepy Starý potok u Sudoměřic
Vinné sklepy Starý potok u Sudoměřic

Malovaný kraj
Podluží se ale také nazývá „malovaným krajem“, kde se od nepaměti zdobí žudra stavení pestrými ornamenty a malérečky přidávají částem krojů typické znaky. Každý z namalovaných motivů něco představuje, najdeme zde např. tulipán, granátové jablko nebo srdíčko. Přestože zdobení i samotné kroje vycházejí z historických tradic, obecně dochází během desetiletí k jejich vývoji a některé části kroje dokonce zcela zanikly. Slavnostní kroj nosí většinou jen svobodné dívky a mládenci, ten všední pouze ženy starší osmdesáti let.

Nedělitelnou součástí místních tradic jsou hodovní tance, které ale pro svoji jedinečnost doznaly změn minimálních. Prvním z nich je mužský skočný tanec „hošije“, při němž dívky vytvoří kruh, mládenec předzpívává „hošijovou“ píseň a pak vyskakuje nahoru. Následuje „vrtěná“ a k charakteristickým kolovým tancům patří i „třasák“, při kterém se ve volnějším tempu polky natřásá celé tělo.

Bohaté kroje Hodonínska
Nádherné, bohaté a pestré kroje Hodonínska vycházejí z podlužáckých krojů

V Hodoníně jarmark byl, já sem na něm také byl,
ej, byla na něm má milá, prodávala rozmarýn
Zavrť sa ně cérečko, jak to plužné kolečko,
ej, zavrť sa ně eště raz, jak široký rubáš máš

Na dolním toku Moravy se rozkládá mikroregion s příznačným názvem Dolňácko. Rozděluje se na Dolňácko Strážnické a Kyjovské. Strážnice i Kyjov jsou proslaveny dvěma tradičními slavnostmi. Slováckým rokem v Kyjově a Mezinárodním folklorním festivalem ve Strážnici.

Hody v Hodoníně
Hodoníně jsou hody nejen přehlídkou krásných krojů, ale žije jimi celé město

Slovácký rok patří mezi nejstarší folklorní festivaly u nás. Obce slováckého Kyjovska zde představují nejen své kroje a zvyky, ale součástí je také přehlídka cimbálek, dechových muzik, mužáckých i dětských sborů. Běžně na pódiích vystupuje až 3000 účinkujících a v slavnostním průvodu projde na 2000 krojovaných žen, mužů i dětí.

Strážnice má svůj Mezinárodní folklorní festival, kterého se účastní profesionální i amatérské soubory z domova i zahraničí. Diváci se zde mohou seznámit nejen s jinými kulturami, ale i folklorem pojatým v různých stylech a úpravách. Soutěží se i o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Festival dostal statut CIOFF Mezinárodní rady organizátorů festivalů a lidového umění, čímž se zařadil mezi vybrané celosvětové folklorní festivaly…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Hodonín

Slovácko