Podivuhodná Hadí řeka dostala jméno patrně podle svých hojných meandrů, podle těch nápadných ohybů a zákrut, jimiž se hadovitě prosmykává po dnech ledovcových údolí, mezi horami i po rozlehlých lávových pláních.
Na území národního parku Grand Teton vstupuje od severu jako celkem nenápadný potok, který se s jinými potoky vlévá do rozlehlého Jackson Lake. Na jihovýchodním břehu tohoto hlubokého ledovcového jezera však vytéká jediná řeka, nyní už vodnatá Snake River. Široké okolí jezera je na jihu a jihovýchodě pokryto štěrkopísky rozplavených ledovcových morén, jimiž říční proud meandruje a divočí, protože ještě nemá vypracované koryto. Ze dna mělké řeky se zvedají četné ostrůvky a odpojují se od ní boční ramena, která se s hlavním tokem zase spojují, i když některé z odštěpených potoků dlouho bloudí travnatými loukami, než najdou cestu zpátky.
Kdyby se Hadí řeka držela svého původního nasměrování k jihu, její tok by byl zcela jistě mnohem poklidnější. Po překonání prvního mezihorského údolí se však obrací k západu, a tak se dostává na velmi nebezpečné území s prozaickým označením Velká pánev. Je to obrovitá mezihorská sníženina mezi Skalnatými horami (k nimž patří i Grand Teton) na východě a Kaskádovým pohořím na západě. Tady se obě horstva stýkají, tady je zemská kůra maximálně namáhaná a tady docházelo opakovaně ke gigantickým výlevům láv. Sotva se jejich zvětralý povrch zazelenal a vrátil se na něj život, přišla další sopečná pohroma. Až dvacet vrstev lávových příkrovů tady leží nad sebou a dosahují mocnosti až 1500 m. Dělo se to opakovaně od třetihor a z utuhlé hladiny posl…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Severozápad USA