Nebýt velkého Alžbětince Williama Shakespeara, této labutě avonské, městečko Stratford-upon-Avon by se asi stěží objevilo snad na všech turistických mapách světa. Díky svému slavnému rodákovi je dnes po Londýnu druhým nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším místem v Anglii.
„Stratfordsko, jemuž Shakespeare patří všemi kořeny své rodiny a od něhož se vnitřně nikdy neodloučil, leží v hrabství warwickém, které pro svou zeměpisnou polohu právem bývá zváno srdcem Anglie. Kraj, bohatý ovocem a dobytkem, je lehce zvlněn, říčka Avon protéká jím zvolna mnoha zákruty a břehy její jsou samá louka a hájek. Celkový dojem je klidná líbeznost. Není tu ničeho, co by zvalo k zápasu a boji.“ Takto popsal rodný kraj velkého Alžbětince před necelými sty lety profesor Vilém Mathesius. A samotný Stratford vylíčil takto: „Stratford, ležící přímo na pravém břehu Avonu, jest i dnes malé městečko, čítající pouze něco přes 8000 obyvatel. V šestnáctém století se počítá, že jich měl jen asi 1500 až 2000. Stratford, leže trochu stranou hlavních obchodních cest, žil tehdy většinou z vlastní půdy a z obchodu s plody svého okolí, který provozoval na týdenních trzích a půlročních jarmarcích.“
Od dob Mathesiových sice počet obyvatel Stratfordu stoupl více než třikrát, stále je to však líbezné místo. Jeho poklid tak narušují jen zástupy turistů; ročně navštíví město na tři miliony lidí z celého světa! Tuto „daň“ platí za to, že se v něm v roce 1564 narodil a roku 1616 také zemřel zřejmě nejznámější světový dramatik William Shakespeare.
Historie městečka však sahá nejen do věku starých Římanů, ale až do doby železné. Je to například nádherný středověký most, po němž musel Shakespeare určitě nesčetněkrát kráčet. Zajímavý je rovněž nedaleký mnohem mladší Tramway Bridge, který byl dokončen roku 1826 a sloužil původně pro místní koňskou dráhu. Avšak málo platné, veškeré pamětihodnosti blednou v porovnání s místy, která jsou nějakým způsobem spojena s labutí avonskou…
Až do roku 1769 ale městečko Stratford-upon-Avon téměř nikdo neznal. Tehdy tam však známý a populární herec David Garrick uspořádal jakési shakespearovské slavnosti. Událost přitáhla velkou pozornost a od té doby začali do města přijíždět návštěvníci, leckdy by se dalo říci, že přímo poutníci, aby se poklonili památce velkého básníka a dramatika a navštívili „shakespearovská“ místa. K těm patří především dům, kde se – někdo říká pravděpodobně – narodil. Jako národní památník jej odkoupili v roce 1847 za tři tisíce liber. Jen o 41 let dříve změnil tento dům majitele za pouhých 210 liber… Dále New Place, místo, kde stával dům…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie