Thunské jezero - město Thun na břehu jezera

Thunské jezero

Místo pozdravu „Grüezi“ si při cestě do Bernských Alp připravte také vodácké „Ahoi“ a v letních měsících si přibalte plavky. Na úpatí hor totiž leží dvě nádherná jezera, která jsou rájem nejrůznějších vodních sportů. I bez plavek si ale určitě užijete výlet některým z plavidel početné flotily po tyrkysově modré hladině Thunského jezera o rozloze bezmála 50 km2 a s kouzlem Středomoří. Anebo po Brienzském jezeře s křišťálově průzračnou ledovcovou vodou, kolem malebných rybářských vesniček, sportovních center či majestátních hradů a zámků, kde se psala historie.

Své jedinečné kouzlo má 18 km dlouhé a asi 4 km široké Thunské jezero i jeho okolí v každém ročním období. Ať už v zimě zvolíte okružní plavbu lodí po jezeře nebo si nazujete sněžnice a vyšlápnete si nad jezero za úplňku třeba z vesničky Aeschi u Spiezu, což je jak v zimě, tak i v létě ideální výchozí bod pro túry. Odměnou bude nádherný pohled na moře světel kolem vodní hladiny, která v létě patří nejen vodním radovánkám, ale promění se také v jeviště populárního hudebního festivalu. Úplně jinou perspektivu nabídne zase procházka po visutých mostech u Sigriswilu a Leissigenu citlivě včleněných do 56 km dlouhého panoramatického okruhu kolem Thunského jezera. Díky nejmodernější stavební technice tak bezpečně a pohodlně překonáte různé rokle a příkopy.

Pokud se raději pohybujete po pevné zemi, můžete bloumat uličkami a pozdně středověkým historickým centrem téměř pětačtyřicetitisícového Thunu na severním konci Thunského jezera. Jeho dominantou je starobylý zámek s nárožními věžemi jako vystřižený z pohádky, který v 12. stol. nechal postavit vévoda Berchtold V. z rodu Zähringů. O kulturním rozvoji Thunu a celé oblasti za poslední 4000 let vypráví na pěti podlažích muzeum. Nákupní ostrůvek Bälliz uspokojí hlad po nejrůznějším zboží, tradičním či inovativním, včetně trhů s místními produkty. Stavební raritou města v ulici Obere Hauptgasse, rovnoběžné s řekou, jsou tzv. vysoké chodníky, které dělí ulici do dvou úrovní.

Na jižním břehu Thunského jezera leží u jednoho z nejmalebnějších zálivů Evropy (Spiezer Bucht) rybářsko-vinařská vesnička Spiez, důležitý železniční uzel uprostřed úrodných vinohradů a se stejnojmenným středověkým hradem na skalním ostrohu. Nedaleký kostel nese prvky raně románského slohu. V plážové aréně můžete honit různé míče, od fotbalového přes volejbalový, tenisový až třeba po badminton, zahrát si lze i oblíbený pétanque…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jungfrau a Adelboden

Thunské jezero