Velká oceánská cesta (Great Ocean Road) - skupina skalních útvarů v moři nazývaná Dvanáct apoštolů

Velkou oceánskou cestou k horám

Great Ocean Road (GOR) neboli Velká oceánská cesta, jedna z nejznámějších přímořských australských silnic, se táhne jihozápadně od Melbourne v délce 243 km mezi malým městečkem Allansford na západě a oblíbeným surfařským centrem Torquay na východě.

Velká oceánská cesta vede podél atraktivního pobřeží Indického oceánu v místech, kde se Velký australský záliv setkává s Bassovým průlivem. Zdejší vody představují jednu z nejnebezpečnějších námořních cest na světě, nenávratně tu zmizelo už na 80 lodí, a oblast se proto přirovnává k Bermudskému trojúhelníku.

Velká oceánská cesta - australský les
Asi 10 km severně od Maits Rest se nabízí další forma poznání lesů jižní Austrálie. Otway Fly je údajně nejdelší (600 m) a nejvyšší (až 47 m) kovový chodník v korunách stromů na světě

Silnice byla vybudována v letech 1919–1932, aby zpřístupnila tuto část pobřeží turistům, především z nedalekého Melbourne. Z větší části ji stavěli vojáci, kteří se vrátili z 1. sv. války a najednou se ocitli bez zaměstnání. Právě obětem této války je silnice věnována, a proto se považuje za největší válečný pomník světa.

Pobřeží se ale zde dá projít i pěšky po Great Ocean Walk. Sto kilometrů dlouhý trek je rozpočítán na osm dní putování nádhernou, téměř panenskou přírodou bez stop civilizace. Kvůli ochraně přírodního prostředí, příkrosti cest apod. se po trase smí procházet jen od východu k západu, tj. z Apollo Bay (2,5 hod. jízdy z Melbourne) k Dvanácti Apoštolům, vůbec nejznámějšímu místu na celé GOR. Skupina velkých skalních pilířů o výšce až 50 m, roztroušených podél pobřeží v délce asi 5 km, vznikla erozí vápencových útesů a je součástí národního parku Port Campbell.

Velká oceánská cesta - turistická stezka mezi obřími blahovičníky u Maits Rest
Turistická stezka mezi obřími blahovičníky u Maits Rest v národním parku Great Otway

Každý Velké cestě rád promine, že nevede jen podle oceánu. Občas se vine i mezi poli a pastvinami, protože zdejší původní neprostupné lesy byly postupně vypalovány a uvolňovaly místo zemědělské půdě. Přesto tu ale stále v některých místech původní lesy rostou. Strmé nepřístupné svahy, vulkanická půda bohatá na živiny a vysoké srážky (až 2000 mm ročně) vytvořily ideální podmínky pro bujnou vegetaci včetně třeba blahovičníku královského, jednoho z nejvyšších stromů na světě, který může dorůstat výšky až 100 m. Zbytky původních lesů chrání národní park Great Otway. Na vycházku do hustého deštného lesa se lze vydat třeba v rokli Melba Gully. V jednom z nejvlhčích míst státu Victoria rostou pabuky, akácie černodřevé i stromové kapradiny společně s četnými menšími kapradinami a mechorosty. Nezapomenutelná je i 800 m dlouhá procházka po dřevěném chodníčku z parkoviště Maits Rest.

Z GOR značené jako silnice B100 určitě odbočte na silničku C157 neboli Lighthouse Road, která vás asi po 12 km dovede na mys Cape Otway, k nejstaršímu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Austrálie

Velká oceánská cesta