Victoria and Albert Museum
Město juty a džemu. Tak se ještě v nedávné minulosti charakterizovalo přístavní město Dundee na východním pobřeží Skotska, u severní části zátoky Firth of Tay. V současnosti by mu však slušelo označení „město kultury“. Na tu se totiž Dundee zaměřilo po poklesu tradičního průmyslu. A je také jediným místem ve Skotsku, kde sídlí pobočka některého z londýnských muzeí.
Historie uměleckoprůmyslového Muzea Viktorie a Alberta, kterému však Britové neřeknou snad nikdy jinak než V and A, sahá až do poloviny 19. stol. Jeho vznik souvisel s obrovským úspěchem Velké výstavy, která se konala v roce 1851 v londýnském Hyde Parku. Na přípravách této události se tehdy významně podíleli princ Albert, manžel královny Viktorie, a Henry Cole, průmyslový designér a autor publikací o užitém umění. A právě oni stáli za vznikem muzea v září 1852; Cole se stal jeho prvním ředitelem. Tehdy se ovšem jmenovalo Museum of Manufacturers. O pět let později se stalo součástí South Kensington Museum. Důležitým datem byl pak pro muzeum 17. květen 1899. Královna Viktorie tehdy položila základní kámen nové budovy a instituce dostala nové jméno – Muzeum Viktorie a Alberta. Bylo to její poslední velké veřejné vystoupení. O dva roky později královna Viktorie zemřela.
Dalším významným mezníkem v dějinách muzea je leden 2010. Tehdy vedení muzea vyhlásilo mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu jeho skotského sídla. Přihlásilo se do ní na 120 ateliérů z různých koutů světa. Již v listopadu téhož roku byl znám vítěz – japonské studio Kengo Kuma & Associates. O osm let později byla budova muzea dokončena a otevřena pro veřejnost. Připomeňme, že výstavba mohutného londýnského sídla v Cromwell Road ve čtvrti South Kensington trvala jen o dva roky déle. Pro muzejní účely ji mohl v roce 1909 slavnostně otevřít král Eduard VII., syn královny Viktorie.
„Filiálka“ muzea v Dundee, nejen první skotská pobočka V & A, ale také první expanze mimo Londýn v dějinách tohoto muzea vůbec, stojí na nábřeží řeky Tay v místě někdejších doků zvaných Earl Grey. A pobočka je to opravdu reprezentativní a velkorysá. Okamžitě po jejím dokončení se o ní začalo říkat, že je „perlou koruny“ architektury Dundee.
Tvar budovy připomíná jakési obří plavidlo, zaoceánskou loď. Vždyť také první dočasnou výstavou po otevření muzea pro veřejnost byla expozice nazvaná Zaoceánské parníky: Rychlost a styl. Právě mnohé z těchto rychlolodí byly spuštěny na vodu právě ve skotských loděnicích. Stálá expozice se rovněž přirozeně zaměřuje především na uměleckoprůmyslové artefakty skotské provenience.
Tvůrce budovy, japonský architekt Kengo Kuma, však tvrdí, že jeho inspirací nebyly zaoceánské parníky, nýbrž rozeklané útesy skotského pobřeží. „Moje inspirace vždy začíná od místa, kde bude projekt. V minulosti jsem navštívil Skotsko mnohokrát. Je to velmi krásná země a jsem opravdu zamilovaný do skotské krajiny a přírody,“ uvedl architekt při otevření muzea a dodal: „Doufám, že muzeum může změnit město a stát se jeho novým centrem.“ A to se mu opravdu povedlo. A je naprosto jedno, zda někomu stavba připomíná loď nebo rozeklané útesy skotského pobřeží…