Z menažerie na evropské výsluní

K základním atributům vznešené dvorské kultury 18. století patřilo chovat exotická zvířata. Není proto divu, že císař František I. Štěpán Lotrinský nechal vybudovat roku 1752 v části zámeckého parku v Schönbrunnu menažerii. Postupně se z ní vyvinula zoologická zahrada, která v poslední době patří k nejlepším v Evropě.

Vídeňská zoo, oficiálně Tiergarten Schönbrunn, je výjimečná v mnoha ohledech. Její historický původ v císařské menažerii by mohl na první pohled leckoho odradit, zvláště při vědomí, že oblast někdejší menažerie je stále součástí zoo, ba dokonce v identickém prostorovém uspořádání kruhové cesty kolem Císařského pavilonu, z níž paprsčitě vybíhají cesty další. Rovněž informace o památkové ochraně některých historických pavilonů a v jistém ohledu celé zahrady (zoo je součástí areálu zapsaného na seznamu Světového dědictví UNESCO) mohou zdánlivě vyvolávat otazníky vzhledem k moderním požadavkům na chov a prezentaci zvířat. Žádné obavy však nejsou na místě. Pouhých 20 let stačilo k tomu, aby se ze zoo, zmítané nejrůznějšími problémy a čelící na konci 80. let 20. stol. dokonce snahám o uzavření, stalo moderní zařízení na výši doby, které svá historická omezení úspěšně přetavilo v přednosti, korunované nezpochybnitelnými chovatelskými úspěchy.

Císařskou menažerii, původně určenou pouze pro panovnickou rodinu a její hosty, zpřístupnil Josef II. ještě za života Marie Terezie v roce 1778 široké veřejnosti, a to dokonce zdarma. Vzhledem k následné nepřetržité existenci na stejném místě se tak stal Schönbrunn nejstarší zoo na světě. V souvislosti s jejími 250. narozeninami v ní vznikla i netradiční Historická stezka. Vede od jednoho pavilonu k druhému a na informačních tabulích v němčině a angličtině přináší informace o vývoji a účelu jednotlivých staveb i o historii vídeňského chovu vybraných druhů zvířat, to vše doplněno často unikátními dobovými kresbami a fotografiemi. Díky tomu získá návštěvník velmi dobrou představu o tom, jak se účel mnohých staveb přizpůsoboval moderním požadavkům na prostor pro zvířata a jejich pohodlí. Z někdejšího pavilonu nosorožců se stal pavilon koalů, v bývalém sloninci žijí pandy velké, osmiboká…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Vídeň