Vietnamská kuchyně

Dlouhá léta jako bychom věděli jen o kuchyni čínské, zatímco vietnamská zůstávala v obecném povědomí jen jako nějaký její chudý příbuzný. Čím to, že dnes najednou obliba vietnamských jídelen, hospůdek a restaurací překonává zájem o ty čínské? Vždyť jen v Praze se jich během pouhých pár let vyrojila více než stovka a o strávníky rozhodně nemají nouzi.
Čína jistě Vietnam silně ovlivnila a ovlivňuje dosud. Do značné míry to platí i o kuchyni. Vietnamci se od svých severních sousedů naučili jíst hůlkami z misek, což předpokládá nakrájení surovin na malé kousky. Neplatí to však výhradně, protože ve Vietnamu se projevil i mnohaletý francouzský vliv. Především ve městech se často podávají i jídla, která strávník musí krájet na talíři (např. biftek). Další jídla, jako třeba žabí stehýnka, se konzumují přímo rukama. Vietnamci nakládají s krmí prakticky a do značné míry i spontánně. Ačkoli existují určitá pravidla pro chování u stolu či v domácím prostředí u hostiny podávané na rohoži na podlaze, vždy se dá říci, že je pro ně důležité vychutnat si jídlo v přirozeném pohodlí: zvednout misku až k ústům nebo vzít něco rukou neznamená žádné faux pas, a to, že z hůlek občas něco upadne na stůl, taky ne.
Oblast Vietnamu a jižní Číny bývá považována za pravlast pěstování rýže – základ stravy mají tudíž obě země od nepaměti stejný. Rýže tvořila vždy grunt a na vietnamském venkově zůstává pro mnoho rodin dosud převažující stravou. Na druhou stranu platí, že je-li dost jiných lahůdek, na rýži se většinou dostane až nakonec.
Čínský vliv se samozřejmě ve vietnamské kuchyni stále projevuje, ať už jde o různé typy nudlí, tofu, plněné taštičky wontony (vietnamsky van than či hoanh thanh), „koblihy“ jou-tchiao (banh quay) nebo plněné knedlíky pao-cʼ (banh bao). To ale neznamená, že ve Vietnamu chutná vše stejně jako v říši středu. Příkladem mohou být právě banh bao, do kterých Vietnamci kromě masa přidávají ještě vejce, houby či skleněné nudle…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 11/2019