Villach - hlavní náměstí Hauptplatz

Villach – la dolce vita na Drávě

Slunce, hory, jezera a k tomu alpsko-středomořský šarm dynamické moderní prosperující metropole na soutoku řek Drávy a Gailu s pohnutou historií a nádherným okolím. To je Villach, druhé největší město Korutan a jejich průmyslové centrum, kde lze kombinovat aktivní i pasivní dovolenou, poznávání, odpočinek, relaxaci v lázních, nákupy či kulturní a kulinářské zážitky.

Více než šedesátitisícový Villach obklopený několika jezery, z nichž nejznámější jsou Faaker See a Ossiacher See, s impozantní kulisou Gailtalských Alp a Karavanek, leží jen pár kilometrů od hranic s Itálií a Slovinskem. Dodnes je důležitým dopravním uzlem celého jižního Rakouska i alpsko-adriatické oblasti. Jeho význam si již v roce 1486 uvědomil Ital Paolo Santonino, právník a tajemník biskupa z Aquileie, který si v rámci putování Evropou poznamenal do svého slavného cestovatelského zápisníku: „Villach je mimořádně vhodné místo pro všechny, kteří chtějí obchodovat, leží totiž na křižovatce různých cest z Itálie do Německa a obráceně. Mnozí obchodníci se sem stěhují a hledají si nový domov. Místo má přebytek masa, protože je tady více řezníků než v Udine, i ryb a raků, kteří jsou velcí i chutní. Má i přebytek obilí a dalších plodů polí a ze pšenice se dělá velmi lehký chléb, který svou bělostí a chutí překoná i ty nejlepší.“

Popsanou hojnost a vysoký standard poznal o něco později i lékař Wilhelm Bombast von Hohenheim, který se sem po smrti manželky přestěhoval na samém počátku 16. stol. z Einsiedelnu ve švýcarském kantonu Schwyz se svým osmiletým synem. Theophrast, zvaný Paracelsus, se později proslavil jako alchymista, lékař, přírodovědec a zakladatel celostní medicíny. Jeho otec si ve Villachu otevřel prosperující praxi. Již tehdy ve městě fungovaly špitály a termální lázně, jejichž léčivé účinky objevili už kdysi dávno Římané, kteří zde založili osadu Santicum.

V době, kdy malý Paracelsus přijel s otcem do Korutan, kterým říkal „jiná vlast“, převyšoval hospodářský význam tehdy třítisícového Villachu všechna ostatní města v regionu. Paracelsus vyrůstal v domě č. 18 s renesančními arkádami na velkolepém Hlavním náměstí a navštěvoval nejslavnější klášterní školu benediktinského opatství St. Paul v údolí Lavantu, založenou již v roce 1091. Je to dodnes nejstarší aktivní klášter v Korutanech, který v současnosti obývá 15 mnichů. Po studiích působil Paracelsus na různých místech, ale v roce 1538 se do Villachu vrátil s tím, že se tu chce usadit. Otec už ale nežil a ve městě vlastně nikoho neměl. Nakonec…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Korutany