Naplní čirou sklenku a pak už obdivujete jeho jiskru přes plamen svíčky, necháte jej zatančit ve skle několik koleček a uvolněný obláček vůně zachytíte zvědavým nosem hned co opustí pohárek. Ochutnáte. Čekáte, až se rozvine ta povědomá chuť prostoupená očekávanou jemnou tříslovinou. I vinař čeká a ví-li o vás, že jste znalci a milovníci dobrého truňku, sleduje každý pohyb vaší tváře.
Ústa nemusí ani promluvit, aby porozuměl, jestli se podle vašich smyslů letošní ročník vydařil či nikoli. A pak se vždy dlouho, s láskou a zájmem o víně hovoří. Mluví se o něm jako o vínečku a téměř nikdy jako o alkoholu. Víno je něco daleko vznešenějšího, je to ušlechtilá tresť země, slunce a lidská práce, která v člověku uvolňuje myšlenku, probouzí fantazii a radost. Ve vínu je cosi pohansky božského. A i když byli staří pohanští bohové už dávno poraženi Bohem jediným, božský duch vína žije dál, ať už se jmenuje jakkoliv.
Vinice jižní Moravy jsou neodmyslitelnou součástí zdejší krajiny i lidských životů a pro zbytek národa je jižní Morava téměř synonymem vína. Kde jinde najdete tolik vinařských oblastí, vinic či vinohradů, vinných odrůd a vinařských obcí, vinných sklípků, vináren a vinoték, vinařských muzeí, výstav vín a vinných i burčákových koštů…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 4/2004
Hledáte ubytování na jižní Moravě? Najdete je na: http://www.travelguide.cz