Wingrave – české stopy v Anglii

Zalistuje-li ostrovní řidič příručkou místní Automobilové asociace, která obsahuje informace snad o všech britských obcích a městech, může se dočíst, že vesnice Wingrave je spojována s rodinou Rothschildů, ale také že v ní za války žil český vlastenec Jan Masaryk. Pro autory publikace tak byl zřejmě československý exilový ministr zahraničí známější než prezident Edvard Beneš, který měl sídlo v nedalekém Aston Abbotts. O něm však překvapivě pomlčeli.

Od konce roku 1938, kdy se uchýlil do Spojeného království, žil Edvard Beneš v londýnské čtvrti Putney, v domku číslo 26 v Gwendolen Avenue. Těžké nálety německé Luftwaffe na britskou metropoli jej však přinutili hledat „útočiště“ na venkově. Přítel Československa Anthony de Rothschild využil své místní znalosti a našel pro něj bezpečnou rezidenci v hrabství Buckinghamshire. Do vesničky Aston Abbotts přijel Edvard Beneš 13. listopadu 1940. Před starobylou budovou bývalého opatství jej tehdy přivítal člen britské vlády Hugh Dalton, Bruce Lockhart, pověřený stykem s čs. vládou, a Reginald Leeper, jeden z ředitelů Útvaru zvláštních operací (SOE), který sídlil v nedalekém Woburnu.

Aston Abbotts mělo pro nejvyššího československého představitele ideální, přímo strategickou polohu. Leží například pouhých osm mil od Chequers, venkovského sídla britských premiérů. Ani do Londýna to není daleko, jen 40 mil, ale během války trvala cesta autem jeden a půl hodiny. Pracovnu si Edvard Beneš nechal zřídit v bývalém kulečníkovém sálu. Psal tam své projevy i paměti. Obvykle v Aston Abbotts pracoval o víkendech, v pondělí a po večerech, nebo když neměl žádné povinnosti v Londýně. Na zahradě bývalého opatství pořádala prezidentova manželka, paní Hana čajové dýchánky. Ve vzácných chvílích volna se na krásném anglickém trávníku hrával dokonce kroket.

Prezident tu přijímal i významné zahraniční hosty, například norského krále Haakona VII. či holandskou královnu Wilhelminu (Vilemínu). Navštívil jej i nejvyšší představitel Svobodných Francouzů, generál Charles de Gaulle, který měl své venkovské sídlo v sousedním hrabství Hertfordshire, v nedalekém Asheridge Park.

Spolu s prezidentem se do Buckinghamshiru odstěhovali také českoslovenští vojáci, kteří měli za úkol jej strážit. „V listopadu 1940 jsme byli v Aston Ab…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2