Wu-tang - cesta k chrámu lemovaná červenými stuhami s přáními poutníků

Za taoistickou legendou do pohoří Wu-tang

Šestihodinová jízda vlakem k legendami opředenému pohoří byla plná kontrastů. Vyjeli jsme z Wu-chanu, smogem zamořeného velkoměsta na Dlouhé řece. Jak jsme se vzdalovali od rozsáhlé průmyslové aglomerace, krajina se začala proměňovat. Městečka a vesnice se postupně vynořovaly z mlžného oparu, začalo přibývat jasně zelených rýžovišť a bavlníkových plantáží, okolní kopce pokrývaly bambusy a eukalypty.  V podvečer jsme dorazili do městečka Wu-tang a ubytovali se v hostelu nedaleko vstupní brány do stejnojmenného pohoří.

Pohoří Wu-tang je jedním ze dvou nejproslulejších míst tradičně spojovaných s čínským bojovým uměním. Považuje se za taoistický protějšek známějšího buddhistického pohoří Sung-šan, resp. tamního kláštera Šao-lin. Význam tohoto krásného pohoří je patrný z mnoha čínských dynastických kronik. Hlavní chrámy a svatyně totiž vznikly z iniciativy samotných císařů, kteří čarokrásné pohoří opakovaně navštěvovali, aby je uctili a načerpali zdejší magickou sílu. Podle tradičních taoistických představ jsou totiž hory místy s nejvyšší koncentrací životadárné energie čchi. Pohoří Wu-tang je také tradičním sídlem jednoho z mocných božstev taoistického panteonu, vládce severu Temného válečníka (Süan-wu, resp. Dokonalého válečníka Čen-wu), symbolizovaného též želvou.

Podzim v pohoří Wu-tang
Podzim v pohoří Wu-tang

Duch pohoří vyzařuje svou energii na všechny příchozí. Po několik staletí se sem proto uchylovali taoističtí poustevníci oddávající se meditaci, usilující o dokonalou přirozenost i toužící po nesmrtelnosti. Někdy mezi 12.–14. stol. zde pobýval legendární mistr Čang San-feng, tradičně považovaný za zakladatele meditativního cvičení tchaj-ťi-čchüan. Cílem cvičení, které napodobuje přírodní jevy, živly (zejména vodu) a pohyby zvířat, především tygra, medvěda, jelena, opice či jeřába, je nechat tělem volně plynout energii čchi a sjednotit pohyb s dechem. K tomu Wu-tang dodnes vytváří ideální podmínky, proto se na jeho úpatí nachází několik akademií tchaj-ťi.

Pohoří Wu-tang - Palác Purpurových obláčků
Palác Purpurových obláčků

Podvečer jsme strávili procházkou po hlavní pěší zóně s nejvyšší koncentrací restaurací, obchodů a stánků se suvenýry a jídlem. Sortiment obchodů se orientuje zejména na návštěvníky praktikující bojová umění a na taoistické poutníky. Zákazníci si zde mohou pořídit například hedvábný cvičební úbor a látkovou obuv, meče, dýky, vějíře a další cvičební pomůcky nebo krásné plátěné vaky s motivy Wu-tangu a taoistickými symboly. K dispozici je i široká škála talismanů pro štěstí, zdraví a bohatství. V knihkupectví najdeme bohatý výběr literatury o tradiční čínské medicíně, metodách udržování zdraví, příručky o geomancii feng-šuej a věštění podle zásad starobylé Knihy proměn. Až na ulici z něj znějí libé tóny hudby…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Čína – památky UNESCO

Wu-tang