Alpbach – pohlednicová idyla

Prostorné balkony a terasy rázovitých dřevěných stavení se téměř ztrácejí pod tíhou nádherných, bujných a perfektně upravených květinových porostů. Právě díky těmto voňavým kreacím, zachované původní architektuře a ojedinělému ucelenému stavebnímu stylu si tyrolský Alpbach vysloužil hned dva tituly – Nejkrásnější rakouská vesnice i Nejkrásnější květinová vesnice Evropy.

Synonymy pro Alpbach jsou vesnická idylka, čistý vzduch, úrodné rozlehlé louky a úchvatný horský svět. Obec leží na sluneční planině v jednom z jižních údolí Innu ve výšce necelých tisíc metrů nad mořem a je domovem zhruba 2600 obyvatel. V letních měsících potěší například cyklisty všech zdatností (včetně přívrženců elektrokol) či pěší turisty, na které v celé prázdninové oblasti Alpbachtal a Tiroler Seenland čeká 160 značených tras, z nichž většina vede do Kitzbühelských Alp. Sportovní vyžití zde najdou i horolezci, fandové horských kol či paraglidingu.

V zimě zase láká Alpbach na dobrých 53 km sjezdovek ve výšce od 600 do 2000 m a širokou nabídku nejrůznějších profilů lyžařských tratí. Na své si přijdou i milovníci freeridu. Kvalita zdejšího prašanu je pověstná stejně jako upravenost sjezdovek. Převažují červené se střední obtížností, ty černé, pro nejnáročnější lyžaře, mají kolem 20 km. Údolí Alpbachu, mnohem mírnější než nedaleké slavnější údolí Zillertal, je rovněž vhodné pro ty, kteří se s lyžemi teprve začínají seznamovat. Oblíbené jsou také trasy pro túry na sněžnicích. Pokud by vás omrzelo lyžování, můžete vyrazit třeba na některou z několika sáňkařských drah.

Nejenom Alpbach, ale i okolní vesničky, například Breitenbach, Brixlegg, Kramsach, Kundl, Münster, Rattenberg-Radfeld či Reith, jsou vyhledávány rodinami jako místo ideální dovolené. Už od prvního noclehu lze využít praktickou kartu Alpbachtal Seenland, která umožní cestovat zdarma ve skibusech a nabízí mnoho dalších slev, výhod i bezplatných vstupů.

Květinový Alpbach se svými kouzelnými dřevěnicemi během let získal ještě jeden přívlastek – Vesnice myslitelů. Od roku 1945 se zde totiž každoročně v srpnu koná slavné Evropské fórum, na kterém o aktuálních problémech debatují světově uznávané osobnosti z ekonomie, vědy, politiky i kultury. Mezinárodní konference, která se zrodila jako příspěvek k duchovní obnově poválečné Evropy, se koná v téměř jediné moderní budově ve vesnici. Ostatně novou výstavbu přísně reguluje vyhláška tak, aby nehyzdila pověstné panorama dřevěných chalup a usedlostí. Multifunkční budovu se nicméně podařilo citlivě až nenápadně situovat do prostředí hor tak, že neruší jejich panorama, jímž se naopak mohou kochat hosté díky prosklené fasádě. Centrum nese jméno rakouské básnířky s chorvatskými kořeny Pauly von Preradović, která v roce 1947 otextovala rakouskou státní hymnu a tituly ověnčené vesnici věnovala také svou Alpbašskou elegii.

Malebná víska dostala i další přívlastky, jeden renomovaný lyžařský průvodce ji ocenil jako nejlepší středisko v kategorii „malé, ale impozantní“, další specializovaný časopis zase obci přisoudil označení „středisko se šarmem“. Vesnice se honosí i titulem Bílého Oscara (2004) od britského magazínu za nejlepší Malé lyžařské středisko Evropy. Přívlastek „malý“ nicméně vzal za své poté, co u Innsbrucku vznikl areál Ski Juwel. Objev roku 2013 propojil Alpbachtal a Wildschönau a tyrolský „drahokam“ aspiruje na místo v desítce „top“ středisek Tyrolska.

Další články z vydání o Tyrolsku naleznete zde

Diskuze