Veli Lošinj

Aristokratický Lošinj

Když arcivévoda Karel Štěpán hledal v roce 1855 v Jaderském moři nejvhodnější místo pro zimní pobyt, padl mu do oka Lošinj. Se svou rodinou se pak na ostrov pravidelně vracel až do roku 1915. Je nasnadě, že ho brzy následovali císař František Josef s chotí Alžbětou, arcivévoda František Ferdinand, korunní princ Rudolf, další členové habsburského rodu a jejich přátelé.

Habsburkové si oblíbili zvláště zátoku Čikat v blízkosti městečka Mali Lošinj a na jejích březích vystavěli vily a letní domy. Největší pozornost přitahuje růžově zbarvená vila Carola, známá také jako Karolina. Císař František Josef, který prý považoval Lošinj za nejoblíbenější místo svých dovolených, ji údajně nechal postavit pro svou milenku, krásnou vídeňskou herečku Kateřinu Schrattovou.

Ve stejném roce jako arcivévoda přicestoval na ostrov lékař Conrad Clar se svým synem, který se zotavoval ze spály a záškrtu a po pobytu na ostrově se zcela uzdravil. Lošinj díky tomu vešel ve známost. Jeho renomé ještě zvýšila klimatická studie profesora Haračiće, jenž Lošinj označil za nejzdravější místo v monarchii. V roce 1892 vyhlásilo Rakousko-Uhersko městečka Mali Lošinj a Veli Lošinj za klimatické lázně. Stala se aromaterapeutickými centry, určenými především pro léčení alergiků a lidí s plicními potížemi. K blahodárným účinkům prvotřídního vzduchu se na ostrově přidává nebývale bujná vegetace. Především jeho jižní část pokrývají rozlehlé lesy a nádherné porosty stále zelených rostlin. Rozpálený letní vzduch voní pryskyřicí z pinií. Na lidský organismus také zdravě působí spousta druhů léčivých rostlin, jež se na ostrově vyskytují, například myrta, vavřín, oregano a jiné. Mnoho rostlin, jimž se v příznivém klimatu ostrova stále dobře daří, přivezl ze svých studijních cest profesor Haračić. Studiem klimatu a vegetace ostrova strávil celý život a jeho zásluhy připomíná bronzová socha v proslulé zátoce Čikat. Stavby a infrastruktura v této lokalitě v posledních letech procházejí výraznou modernizací. Čikat se má po dokončení programu stát nejluxusnější destinací na Lošinji. Právě tady byl v roce 2011 otevřen první pětihvězdičkový hotel na ostrově. Běžné turisty ale více zajímá cesta, která vede podél skalnatého pobřeží. Zastavují se na ní u „námořnického“ kostela Zvěstování Panny Marie, postaveného v roce 1534. Za přízeň Panny Marie se v ní před plavbou modlili námořníci, doprovázeni svými rodinami. V zátoce Čikat turisté využívají řadu sportovišť, oblíbená je také nedaleká romantická zátoka Sunčana se skalnatou pláží u otevřeného moře, lemovaná piniovými háji…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Pobaltí