Nevelké Bali má mezi sedmnácti tisíci indonéských ostrovů zcela specifické postavení. Leží na hranici několika přírodních a geografických zón, které značně ovlivňují jeho charakter.
První a životně nejdůležitější pomezní zónu sdílí společně se všemi sopečnými Sundskými ostrovy. Hranice probíhá zhruba od západu k východu a leží v hloubce až 7 km pod mořskou hladinou. Australská litosférická deska se tam úctyhodnou rychlostí 6 cm za rok úporně tlačí k severu, ale v cestě jí brání sundský výběžek euroasijské desky, pod kterou se tato australská cestovatelka za častého zemětřesení podsouvá. V zemských hlubinách se pak taví a část této taveniny se násilně dere k povrchu. Tak vznikají na celé hranici podsouvání, odborníci jí říkají zóna subdukce, četné sopky, jejichž erupce v některých případech patří k nejkatastrofičtějším na světě.
Tyto sopky jsou také základem mnoha ostrovů včetně Bali, který vytvořila asi desítka stratovulkánů, z nichž tři největší dosahují nadmořské výšky nad 2000 m. Nejkrásnější a nejvyšší je Gunung Agung na východním pobřeží, pravidelná kuželovitá hora vysoká 3142 m. Její poslední velká erupce přišla po stu letech poměrného klidu, v roce 1963, a byla velice ničivá. Zabila asi tisíc lidí, poničila starobylé chrámy na sopečných svazích a horký popel pokryl úrodná pole. Nejničivější však byl horký lahar, „bahnotok“ sopečných vyvrženin, který způsobil absolutní devastaci míst, jimiž prošel.
Sousedství druhé sopky Gunung Batur je tak těsné, že se její východní svah spojuje se západním svahem Agungu a na styku vytvářejí významné horské sedlo. Batur je pokrevní bratr ničivých vulkánů Krakatoa, Tambora a Toba, jejichž erupce měly globální následky. Také Batur předvedl asi před 30 000 lety katastrofickou erupci, která se počítá mezi deset nejničivějších na Zemi. Předpokládá se, že tenkrát vyvrhl asi 140 km³ materiálu a poté se hora propadla do vyprázdněného podzemí, čímž vznikla obrovská kaldera 13,5 × 10 km. Dnes vede po jejím západním obvodu vyhlídková cesta s úchvatnými pohledy na dno kaldery i mladé sopky, které při dalších erupcích z jejího dna vyrostly. Z nich je nejvyšší…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bali