Buffalo Bill – legenda Divokého západu

Na západ od Mississippi žily svá dobrodružství desítky, ba stovky jemu podobných mužů, on jediný se však postaral o to, aby se stal legendou už za svého života. Zosobňoval všechno, co charakterizovalo Divoký západ druhé poloviny 19. století. Byl jeho hrdinou a zároveň protagonistou.

Zažil dohasínající slávu dostavníků i velkorysý nástup železnice, zastihla ho zlatá horečka, která zplodila „horká města“, jako byl zlatokopecký Deadwood či Sacramento. Byl celebritou kovbojského střediska Dodge City při hranicích Kansasu. Stal se vojenským zvědem za občanské války a účastnil se bojů s indiány. Přispěl k neblahému vybíjení bizonů, nakonec se stal rodokapsovým hrdinou „bufalobilek“ a začal vystupovat v představeních přibližujících divákům svět Divokého západu.

Buffalo Bill se narodil roku 1846 jako William Frederic Cody. Říkali mu Bill, což je obvyklá zdrobnělina od Williama. Poprvé na sebe upozornil jako obratný vojenský zvěd. Když boj Severu proti Jihu skončil, dál spolupracoval s jízdními oddíly mladé americké armády a policie, jejíž členové se většinou rekrutovali z vojáků občanské války.

Znal se také s mnoha náčelníky indiánských kmenů. Zvlášť úzké pouto ho pojilo se Siouxy, kteří žili na jihozápadě. Někteří byli jeho přáteli, s jinými bojoval. Celoživotní přátelství uzavřel s velkým náčelníkem Sedícím Býkem, který velel svým Siouxům i v legendární bitvě na Little Bighornu 25. června 1876, kde do posledního muže padla známá Sedma kavalérie vedená generálem Custerem. S jinými náčelníky však Cody bojoval na život a na smrt a o čejenském Vysokém Býkovi, který přepadal a plenil tábory bílých přistěhovalců, tvrdil, že ho osobně zastřelil, zřejmě však šlo o záměnu osob a náčelník padl rukou jiného střelce. V pozdějších letech, kdy byli indiáni zatlačeni do rezervací, využívali vojenští velitelé Codyho styků ke zprostředkování „mírových jednání“ s rudými bratry, kteří se čas od času pokoušeli o vzpouru. Ani on však nezabránil střetu mezi policisty a Siouxy v prosinci roku 1890, kdy měl být Sedící Býk zatčen, ale ve vzniklé přestřelce ho jeden z indiánských policistů zabil.

Statečnost, odvaha a dobrá trefa, to byly devizy, které provázely Codyho po celý život. Jako většina mužů z prérií prošel i on mnoha zaměstnáními a pracoval jen příležitostně. Když začala stavba železnice, slavné Pacific Rail…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Severozápad USA