Ke snovým filipínským ostrovům s bělostnými plážemi, které lemují kokosové palmy a omývá blankytné moře, patří i Cebu, jedna z nejpopulárnějších turistických destinací v zemi. Jeho stejnojmenné hlavní město slouží i jako druhá nejdůležitější letecká křižovatka Filipín, vstupní brána do centrální a jižní části souostroví, a významný přístav. Turisty sem ale lákají především písčité pláže. Některých se ještě ani nestačila dotknout lidská ruka, jiné jsou vybaveny moderními sprchami a místní prodavači tam prodávají suvenýry a občerstvení.
Cebu bylo kdysi královstvím, kterému vládli muslimští rádžové. V roce 1521 sem zavítal se svou výpravou portugalský mořeplavec Fernão Magalhães a záhy se spřátelil s rádžou Humabonem a jeho ženou. Té také daroval sošku malého Ježíška, jež vznikla v dílně stejného španělského mistra, který vytvořil i Pražské Jezulátko. Toto Santo Niño a Magalhãesův kříž, dnes stojící před katedrálou, se následně staly symbolem křesťanské víry a oddanosti na Filipínách. Zdejší lidé mají děti ve velké oblibě, jejich rodiny jsou početné a k malým ratolestem chovají neskonalou lásku. Nebylo proto těžké prosadit nové náboženství právě prostřednictvím Ježíška. I tak ale museli Španělé čelit odporu vůči cizí nadvládě a nejedna vesnice lehla popelem. Ostatně samotný Magalhães se již z asijské výpravy nevrátil. Byl zabit v boji s vůdcem Lapu Lapu a jeho kmenem, který soupeřil s rádžou Humabonem. Filipínci jsou tedy dnes dědici jakési dvojí identity. Na jedné straně oslavují Lapu Lapu coby srdnatého bojovníka a symbol boje za svobodu a nezávislost, na druhé se hlásí k hispánskému odkazu a katolizaci.
Svalnatého Lapu Lapu dnes připomíná jeho socha na ostrově Mactan a také jedna z pochoutek místní kuchyně – ryba lapulapu (označení několika druhů kaniců). Její bílé maso je velmi jemné, připravuje se zpravidla vařená se zeleninou či smažená a chutná výtečně.
Formálním datem přijetí křesťanství na Cebu je rok 1565. Tehdy se v popelu jedné z vesnic vypálených Španěly našla právě ona socha Ježíška. Voják Juan Camus ji objevil nepoškozenou, což bylo označeno za zázrak. Jako zázračná je uctívána dodnes. Ve svém svatostánku údajně plní přání věřících, od nich také dostává pěkné šaty a různé drahokamy. Každoročně třetí neděli v lednu pak probíhá ve městě a po celém ostrově festival Sinulog, který je právě oslavou Santa Niña a o němž píšeme podrobně v jiném článku.
Ve městě Cebu lze navštívit několik koloniálních staveb s okny vykládanými lasturami capiz a s dřevěnými balkonky. Španěly připomíná také pevnost San Pedro…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Filipíny