Central Park
New York leží na 40. rovnoběžce, stejně jako Soluň či Neapol. Ne vždy je to zřejmé, soudě podle občasných období v zimě, kdy údolím řeky Hudson proudí studený arktický vzduch a teplota klesá hluboko pod nulu. Naopak léta tu bývají k nevydržení. Kombinace vysoké vlhkosti a vedra proměňuje Manhattan v rozpálenou prádelnu, v níž teplotu ještě zvyšuje horký vzduch ze všudypřítomné klimatizace. V takových chvílích je dobré město opustit. To však není jednoduché, zvláště když na Manhattanu vlastní auto pouhá pětina obyvatel. Přesto se nabízí snadné řešení. Stačí pár kroků či pár stanic podzemkou a člověk vystoupí u oázy klidu a zeleně, jakou představuje Central Park.
Central Park leží mezi 5. a 8. avenue, začíná na 59. ulici a jeho severní hranice se dotýká Harlemu na 110. ulici. S délkou 4 km a šířkou 800 m je teprve čtvrtým největším newyorským parkem. Jedinečné na něm je to, že přežil už téměř půldruhého století v samém srdci Manhattanu, kde se v současnosti cena pozemků pohybuje kolem 11 000 USD/m2. Při rozloze parku přibližně 320 ha to znamená, že účetní hodnota jeho území činí více než 35 miliard dolarů.
Central Park sice patří k nejstarším americkým městským parkům, přesto ale vznikl až v 2. pol. 19. stol. V Novém světě se dlouho zdálo vytváření kultivovaných napodobenin volné přírody po vzoru anglických zahrad zbytečné, vždyť originální divočina začínala jen kousek od hranic bouřlivě rostoucích metropolí. Ani územní plán New Yorku z roku 1811 se stavbou veřejného parku nepočítal. Kampaň za výstavbu parku na území Manhattanu zahájil až v roce 1844 básník William Cullen Bryant, vydavatel novin New York Evening Post. New York tehdy končil na 42. ulici, nad níž se rozkládala bažinatá území ilegálně osídlená squattery. V letech 1856–1857 byly pozemky za pět milionů dolarů vykoupeny a vznikla první Komise pro výstavbu Central Parku. Ve veřejné soutěži byl z 33 návrhů vybrán ten, který vytvořil bývalý farmář a absolvent Yalské univerzity Frederick Law Olmsted spolu s mladým britským architektem Calvertem Vauxem. Budování parku nebylo jednoduché a postupovalo pomalu, oba architekti během doby dokonce dvakrát podali rezignaci, nakonec ale práci dovedli až k slavnostnímu otevření parku v roce 1876. Ten se záhy stal místem dostaveníček především newyorské smetánky. Z Páté avenue, kde stály paláce rychle zbohatlých rodin, sem nebylo daleko a parkové cesty se staly místem předvádění nových kočárů, garderob a případně i nových nápadníků pro dcery, pokud možno se šlechtickým titulem ze zchudlých evropských rodů.
New York postupně obklopil Central Park ze všech stran a park se stal oblíbeným místem všech vrstev obyvatelstva. V 90. letech 19. stol. byl svědkem obrovského nástupu módní cyklistiky, ve 30. letech 20. stol. zde vzniklo improvizované městečko Hooverville, kde tábořily oběti hospodářské krize. V 60. letech se tu scházeli hippies a v 70. letech park velmi zchátral. Stal se místem, kam se nedoporučovalo po setmění vstupovat. Jeho neutěšený stav byl v roce 1980 jedním z důvodů pro založení Central Park Conservancy – neziskové organizace, jejímž úkolem bylo získávat finanční prostředky ze soukromých zdrojů a podporovat dobrovolné aktiv…
Úplné znění článku naleznete zde