Dunas de Maspalomas

Sluncem zalitý jih

Modré nebe často bez jediného mráčku, zářící slunce, zlatavý písek a přívětivé moře. Zhmotněný sen všech vyznavačů plážové dovolené se odehrává v mnoha střediscích rozesetých po jižním pobřeží Gran Canarie.

Navzdory své nepříliš velké rozloze nabízí Gran Canaria často dvojí počasí. Jedno je stabilní, teplé, slunečné, suché a panuje v jižní části ostrova. To druhé asi nejlépe vystihuje slovo „nevyzpytatelné“ a týká se severní části. Když se na Gran Canarii rozhodovali, kde vybudovat mezinárodní letiště, nemohli místo vybrat lépe. Brána, kterou vstupuje drtivá většina z více než tří milionů turistů, kteří na ostrov ročně zavítají, leží téměř v polovině východního pobřeží, přesně na začátku zóny krásného počasí.

Klimatické rozdílnosti severu a jihu odpovídá pochopitelně i charakter rostlinstva. Jih je semiaridní oblastí, která se zazelená kromě zavlažovaných ploch jen krátce koncem zimy a na počátku jara, aby po zbytek roku byla porostlá jen sporou vegetací v převažujících odstínech žluté. A mají tu i kousek nefalšované pouště – Dunas de Maspalomas jsou velkou turistickou atrakcí a hojně fotografovaným motivem, který se díky častému využívání na obálkách nejrůznějších průvodců, brožur a map postupně stává jakýmsi symbolem celého ostrova, byť jde ve skutečnosti v rámci Gran Canarie o jev ojedinělý, omezený na maličké území.

Tyhle několik metrů vysoké písečné duny jsou přímo u moře, od kterého oddělují většinu města Maspalomas, hlavního turistického centra jižního pobřeží. Začínají u jiného symbolu této oblasti, maspalomského majáku, a táhnou se od něj asi tři kilometry k východu. Vytrvalý severovýchodní pasát je posunuje každým rokem o několik metrů k západu, dokud se některá z nich svou rostoucí hmotností i střídmým rostlinným porostem nezpevní tak, že se její pohyb zastaví. Před dunami se rozprostírá skoro čtyřkilometrová pláž, která se zpočátku jmenuje Playa de Maspalomas a pak plynule přechází v Playa del Inglés. Je to v této části pobřeží zdaleka nejdelší souvislá pláž, protože jinak jsou menší pláže od sebe odděleny buď zástavbou (například v oblasti San Agustínu), nebo skalními úbočími spadajícími až do moře (západně od Maspalomas až po Puerto de Mogán).

Na druhou stranu od majáku vede nově upravená maspalomská pobřežní promenáda. Na nízké kamenné balustrádě si těžce vydělávají pár eur živ…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Gran Canaria

Diskuze