Jací jsou Jordánci

Pravidlem číslo jedna je nesrovnávat. Zapomeňte na standardy, na které jste zvyklí z domova. Přijeli jste objevovat jinou kulturu, proto se snažte oprostit od té své. Každá kultura má svoje kladné a záporné stránky – to, že je odlišná, neznamená, že je horší než ta moje. Je zkrátka jiná, a tak to má být.
Jordánci zůstávají v srdcích beduíny. Jejich základní životní hodnoty stále reprezentují solidarita, čest, pýcha a štědrost. Jordánci vždy oscilovali mezi nomádským a usedlým městským způsobem života, protože v městech prodávali a nakupovali různé zboží a suroviny. Na východě a jihu země dodnes vévodí krajině černé beduínské stany z ovčí vlny a kozích chlupů (bajt aš-šaʼr – „dům ze srsti“). Stan, základní symbol pohostinnosti, je zpravidla rozdělen na část soukromou a veřejnou, kde se přijímají hosté. Polokočovnému životu se dnes věnuje už jen hrstka obyvatel, ve stanech tráví jen několik měsíců v roce.

Ahlan wa Sahlan

Jordánci jsou milý a pohostinný národ, který se odnepaměti rád sbližoval s cizími kulturami. Větu „Ahlan wa Sahlan“, případně „Welcome to Jordan“, kterou budete slýchat na každém kroku, myslí Jordánci naprosto upřímně. Při večerních procházkách v centru Ammánu se možná budete cítit mnohem bezpečněji než v Praze nebo kterékoli jiné evropské metropoli. A nakonec budete z Jordánska odjíždět s pocitem, že tohle by se vám doma nikdy nestalo: V autobusu muži vždy uvolní místo ženě, v obchodech, pokud vám rovnou sami nenabídnou něco k ochutnání, můžete ochutnat cokoli, navíc vás pozvou na šálek kávy nebo čaje. K nákupu často dostanete dárek, všichni se navíc usmívají, zapomeňte na zamračené prodavačky! Když nemáte drobné, nevadí, když je nemá ani prodejce, i přesto si můžete knížku odnést a zaplatíte, až půjdete příště kolem. Od příslušníků cizí kultury se vám paradoxně dostane větší důvěry. Připravte se na to, že váš osobní prostor bude pozměněn a všechny aktivity mnohem osobnější. Jordánci vám budou klást otázky týkající se rodinného života a budou vás zvát k sobě domů. Samozřejmě většina těchto pozvání zůstane pouze v rovině konverzace, přesto je nejlepším způsobem, jak cokoli odmítnout, říci „šukran“ („děkuji“) s rukou na srdci a s drobným úklonem. Pokud chcete někoho fotit, požádejte o svolení. Jediné, nad čím se mohou Jordánci mračit, je nevhodné oblečení nebo projevy náklonnosti mezi páry. Cizinec by si neměl například v autobusu sednout vedle místní ženy. Ženy by neměly kouřit na veřejnosti (výjimkou jsou kosmopolitní kavárny a restaurace). V taxíku si ženy sedají vždy dozadu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2019

Shopping Cart