Kapské Město je po Johannesburgu druhým největším městem Jižní Afriky a jejím legislativním hlavním městem, v němž sídlí jihoafrický parlament. Díky své nádherné poloze v zátoce pod majestátním řetězem hor bývá přirovnáváno k Rio de Janeiru či Vancouveru. Na rozdíl od nich si však na mnoha místech dosud zachovalo takřka maloměstskou atmosféru.
Kapskému Městu se přezdívá také Mother City, protože jde o vůbec nejstarší město v Jižní Africe, které se vyvinulo z první osady nizozemských kolonistů. Jejich vůdce Jan van Riebeeck má i se svou ženou Marií dodnes bronzový pomník nedaleko památného místa vylodění v dubnu 1652. Počátky historie města připomíná rovněž mohutná kamenná pevnost, kterou v letech 1666–1679 postavila Spojená východoindická společnost nedaleko od původní Riebeeckovy dřevěné pevnosti s hliněnými valy. Ze stejné doby je i Slave Lodge, někdejší ubytovna otroků, kde je dnes muzeum dějin otrokářství. Na dohled z Kapského Města leží Robben Island, ostrov, který byl už na konci 17. stol. opevněný a vznikla na něm věznice. Od roku 1961 zde byli vězněni mj. političtí vězni – odpůrci apartheidu, mezi nimi i Nelson Mandela, který zde strávil 18 z celkových 27 let svého trestu. Toto nejpřísněji střežené oddělení bylo uzavřeno v roce 1991, celá věznice o pět let později. V roce 1999 se ostrov stal součástí Světového dědictví UNESCO a byl zpřístupněn pro turisty.
Turistům samozřejmě otevírá svou náruč i celé Kapské Město. Tradičně poutal velkou pozornost bělostný komplex parlamentních budov a hned vedle nich Tuynhuys, kapská rezidence jihoafrického prezidenta. Parlament ale na samém začátku roku 2022 postihl požár, opravy by měly skončit v roce 2025. Za parlamentem se v místech první zeleninové zahrady kapských osadníků rozkládá park Companyʼs Garden, v němž roste nejstarší hrušeň v Jižní Africe, zasazená někdy krátce po příjezdu van Riebeecka a jeho skupiny. Z balkonu nedaleké radnice pronesl Nelson Mandela slavný projev jen několik hodin po svém propuštění z vězení 11. 2. 1990. Šikmo proti parlamentu stojí katedrála Panny Marie, nejstarší římskokatolický kostel celé Jižní Afriky postavený v pseudogotickém slohu roku 1851. Sídlem anglikánských arcibiskupů je katedrála sv. Jiří vystavěná z kapského pískovce v první třetině 20. stol. V letech 1986–1996 byl kapským arcibiskupem známý bojovník proti apartheidu a za lidská práva Desmond Tutu, jehož popel je uložen pod pamětním kamenem v podlaze před hlavním oltářem.
Světská architektura zaujme bělostnými či pastelově zbarvenými koloniálními rezidencemi se zdobnými balkony a mohutným sloupovím ve stylu zvaném Cape Dutch. Na náměstí Greenmarket Square obklopí turisty množství obchodníků nabízejících všechno možné včetně půvabných dřevěných sošek a masek, odrazu někdejšího „primitivního“ umění, z něhož namnoze vycházeli největší umělci světové moderny a které najdete v místních muzeích a galeriích spadajících vesměs pod instituci Iziko. Toto jméno znamená v xhoštině „krb“, symbol domova a pospolitosti živých s dušemi předků. V přeneseném slova smyslu se tato muzea chápou jako prostor pro sdílení společné historie, kultury a vzájemnosti.
Zcela jiné zážitky nabízí muslimská čtvrť Bokaap, přezdívaná Malay Quarter, i když tu nežijí zdaleka jen Malajci. Její název napovídá polohu „nad mysem“ a to jí dodává kromě mešit a pastelových domků to největší kouzlo. Stačí vyjít z centra ulicí Long Market Street vzhůru k čajovně Noon Gun a otevře se překrásný výhled na Stolovou horu i na tzv. svědecké vrchy, které se od hlavní horské masy postupně oddělily v důsledku dlouhodobé vodní a větrné eroze – Lví hlavu (Lionʼs Head) a Ďáblův vrchol (Devilʼs Peak).
Zdaleka nejnavštěvovanější je ovšem přístavní čtvrť V&A Waterfront. Iniciály připomínají královnu Viktorii (komplex budov z její doby tvoří základ čtvrti) a jejího syna, prince Alfreda, který v Kapském Městě nařídil výstavbu nového přístavu. Čtvrť je rušným obchodním centrem, kde můžete nejen nakupovat, jíst a popíjet co hrdlo ráčí, ale taky pozorovat přístavní dělníky při práci nebo si užívat mořské promenády. Největší atrakcí je tu Akvárium dvou oceánů otevřené v roce 1995, které každým rokem přivítá na půl milionu návštěvníků.
Národní park Stolová hora
Prý až ze vzdálenosti 200 km viditelnou a neodmyslitelnou dominantou Kapského Města je Hoerikwaggo, „hora v moři“ v jazyce Khoisanů. My ji známe jako Stolovou horu, pod jménem, které podle svého tvaru dostala od evropských kolonistů. Jejím hlavním rysem je skoro 3 km dlouhá vrch…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jihoafrická republika