Kastoria – utajená perla

Řecko si tradičně spojujeme s mořem a antickými památkami. Z hor si většinou vzpomeneme jen na Olymp, informace o tom, že v Řecku mají také jezera, nás upřímně překvapí a na doporučení navštívit i severní část země hledíme se značnou nedůvěrou. Je to škoda – sami a dobrovolně se ochuzujeme o jednu z nejzajímavějších řeckých tváří.

K mnoha místům unikajícím dosud zájmu turistů patří třeba Kastoria, asi dvacetitisícové okresní město v západní Makedonii. Je vybudováno v unikátní poloze na západním břehu jezera Kastorias, někdy nazývaném též Orestias, jež Řekové považují za nejkrásnější ve své zemi. Měst ležících na březích jezer existují na světě stovky, ale poloha Kastorie je skutečně jedinečná. Nerozkládá se totiž jenom na břehu, ale především na úzkém poloostrově vybíhajícím do jezera a zakončeném strmým nepřístupným kopcem.

Ve středověku byla Kastoria bohatým městem. Někdejší Justinianopolis byla záhy přejmenována na Bobří město podle hlodavců s ceněnou kožešinou, kteří tehdy v hojném počtu obývali břehy jezera. I když bobři zde už dávno nežijí, kožešnická tradice přetrvala v Kastorii dodnes. Při toulání městem lze na mnoha místech spatřit rámy s vypnutými sušícími se kožkami. Bobry vystřídaly jiné druhy, v moderní éře je Kastoria pověstná například zpracováním kožek norků. Od roku 1976 se tu každoročně na jaře koná mezinárodní kožešnická výstava. Zákazníci (a pochopitelně zákaznice) tu však v četných obchodech nakup…