Zhruba v půli cesty z Netolic do Vodňan se vpravo od silnice zvedá vrch Lomec (552 m n.m.), pojmenovaný podle zdejšího dnes již nefunkčního kamenolomu, v němž se od středověku lámala rula. Vrch není nijak zvlášť nápadný a vůbec ničím nedává najevo, že na svém plochém zalesněném temeni hostí jedno z nejnavštěvovanějších mariánských poutních míst v Čechách. Toto místo má zajímavou historii, jejíž prvopočátek je třeba hledat v legendě, která se někdy počátkem 17. století zrodila v Nizozemí, na území dnešního Valonska.
Jistý rolník tam prý kdysi porazil starý dub a v jeho kmeni našel vrostlou malou sošku Panny Marie s Jezulátkem. Přinesl ji domů své těžce nemocné ženě, která se k ní vroucně modlila a brzy se dočkala úplného uzdravení. Když pak soška vyslyšela i modlitby jiných lidí, začala být uctívána a v místě dnes zvaném Foy-Notre-Dame pro ni vystavěli důstojný svatostánek. Věhlas sošky se rychle šířil po světě, a to i zásluhou několika kopií zhotovených ze dřeva onoho dubu, který rolník pokácel. Všechny měly mít podobně zázračné schopnosti.
Jedna z těchto napodobenin se po nějakém čase dostala i do Čech, kam ji přivezl hrabě Karel Filip Buquoy poté, co zdědil majetek svého děda Karla Bonaventury, císařského generála, jenž se účastnil i bitvy na Bílé hoře. Karel Filip z titulu své funkce rakouského diplomata hodně cestoval a na cesty brával sošku s sebou, aby nad ním držela ochrannou ruku. A vyplatilo se mu to – když v roce 1685 během plavby z Říma do Španěl hrozilo jeho lodi ztroskotání v bouři, hrabě se začal k madonce modlit a slíbil Bohu, že pokud bude plavidlo zachráněno, postaví na svém panství kostel, kde ji uloží. Vzápětí prý bouře ustala a loď potom bez úhony dorazila do cílového přísta…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Písecko