Marcos s.r.o.

Kurátorka muzea v Taclobanu ukáže na ohromný křišťálový lustr: „Tenhle pochází z Československa a tamten také. Víte, ona paní Imelda tak milovala křišťál z Československa,“ dodává zasněně. Marcosové sice již před 28 lety museli opustit prezidentský palác, o kterém si mysleli, že ho mají předplacený navěky, ale pro mnohé z jejich obdivatelů se od dob, kdy Imelda Marcosová stála na výsluní jako první dáma Filipín, nic nezměnilo. Navíc když jsou Marcosové, vyhnaní z Filipín v roce 1986 nenásilnou lidovou revolucí, zase zpátky a znovu hrají významnou roli ve filipínském dění. V životě této rodiny, považované za jedny z největších kleptokratů moderních dějin, nejde o jediný paradox.

Usedlost v Taclobanu na ostrově Leyte je jedním z 29 domů, které Marcosové postavili po celých Filipínách. Tento je však výjimečný – stojí v místech, kde se Imelda Marcosová narodila. Stavbu rozmáchlou stejně, jako byl celý život Marcosů, zdobí suvenýry, které rodina shromáždila. Obří portrét zobrazuje Imeldu jako matku-ochranitelku jejích dětí a dioramata přibližují životní dráhu této ženy, která si získala přezdívku „železný motýlek“ nebo také „růže z Taclobanu“. Vše se však ztrácí v přítmí. Dům již Marcosům nepatří, vláda ho zabavila v rámci snahy získat zpět alespoň část bohatství ukradeného bývalou první rodinou a elektřina je drahá.

Leyte je místem, odkud Imelda vyšla, aby se dotkla hvězd. Jako osmnáctiletá ovládla v Taclobanu místní soutěž krásy a nastoupila dráhu, která ji dovedla na 21 let až do prezidentského paláce a po určitou dobu z ní učinila jednu z deseti nejbohatších žen světa. Svoji dráhu popsala jako filipínskou verzi amerického snu. Jak uvedla v jednom z rozhovorů, pocházela ze zapadlého místa v zemi třetího světa. Když jsem to dokázala já, mohl se o to pokusit každý, odrážela útoky těch, kteří kritizovali původ ohromného bohatství Marcosů. I na to měla odpověd, šlo prý o zlato legendárního japonského generála Jamašity, které ukryl na sklonku druhé světové války.

Ferdinand a Imelda Marcosovi vytvořili pár, kterému mnozí záviděli. Ona – bývalá modelka a zpěvačka oslňující svojí krásou zahraniční návštěvy, on – schopný a velice inteligentní…