Murales
Daleko od čtvrtí zvučných jmen se v jihovýchodním cípu San Franciska nachází oblast, kam zabloudí jen málo turistů. Kdysi to byla dělnická čtvrť přiléhající ke stále ještě fungujícímu pozůstatku sanfranciského přístavu. Ještě předtím zde byla vesnice pokřtěných indiánů, kteří patřili ke komunitě nedaleké misie Dollores. Vedla ji skupina španělských františkánů, pár století už nefunguje, ale španělština je na zdejších ulicích slyšet dodnes.
Na rozdíl od výstavnějších a také kosmopolitnějších částí San Franciska je Mission District poměrně homogenní čtvrtí. Hispánská kultura je tu cítit na každém kroku a není to jen v převládajícím jazyku. Ulice lemují cafeterie a taquerie, odkud voní salsa a guacamole, na plácku mezi domy tu snědí ostříhaní hoši nehrají baseball, ale opravdovou kopanou. Ve zdejších jídelnách se prý zrodilo vyhlášené mission burrito – tortila naplněná obří dávkou masa, fazolí a rýže, to celé zabalené do alobalu.
Patrně málokdo ze zdejších latinos je potomkem původní misijní komunity. Většina z nich přišla po 2. sv. válce z Mexika či Karibiku. Tuto čtvrť si vybrali především kvůli levnému bydlení. Bývalá oblast dílen, skladů a dělnických domků zcela určitě nemohla konkurovat čtvrtím s viktoriánskými domy střední třídy, a proto se stala útočištěm první a druhé generace přistěhovalců z Latinské Ameriky, kteří nahradili Iry, Němce a Poláky.
Podobně jako v původních zemích, především Mexiku, se součástí místní kultury staly i murales – nástěnné malby, jimiž se nově příchozí snažili zvelebit nepříliš vzhledná obydlí. Centrem uliční malby se stala malá ulička Balmy Alley…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – San Francisco