Národní park Ordesa y Monte Perdido

Srdcem národního parku je nejvyšší vápencový masiv v Evropě. Španělsky Monte Perdido, aragonsky Mont Perdito, katalánsky Mont Perdut, francouzsky Mont Perdu – ve všech případech znamená jeho jméno „Ztracená hora“. Proč? Protože při pohledu z francouzské strany není přes zdánlivě neprostupné vrcholy uzavírající údolí Gavarnie a Estaubé vidět. Svou severní částí, kde se také rozkládá jeden z mála dosud existujících pyrenejských ledovců, zasahuje masiv do Francie, ale jeho tři vrcholy, díky nimž se mu někdy říká Tres Sorores, leží na španělském území: nejvyšší Monte Perdido (3 355 m n. m.), který je třetím nejvyšším vrcholem v Pyrenejích vůbec, Cilindro de Marboré (3 328 m n. m.) a Pico de Añisclo neboli Soum de Ramond (3 263 m n. m.). V celém horském pásmu Monte Perdido pak najdeme dohromady 22 třítisícových vrcholů.
Od masivu Monte Perdido se rozbíhají čtyři údolí ledovcového původu, která spolu s ním tvoří národní park. K jihozápadu směřuje údolí Ordesa, 15 km dlouhé a 3 km široké. Když jím procházíte, vypínají se nad vámi vápencové stěny až 800 m vysoké. K jihu vede 10 km dlouhé údolí Añisclo, v němž řeka Bellos vytváří nádherné kaskády. Na jihovýchod vede údolí Escuaín, v němž říčka Yaga vymlela řadu jeskyní a menších roklin, a na východ směřuje údolí Pineta.
Ve vrcholném létě míří na turistické stezky v národním parku Ordesa y Monte Perdido až 600 000 návštěvníků ročně. Výstup na Monte Perdido lze při troše trénovanosti a s dobrou obuví zvládnout během jednoho dne. Pozor však na možnou změnu počasí, neboť krásný den se během krátké chvilky může změnit v peklo, kdy fičí vítr a z oblohy se řinou šňůry deště. Nebohý turista v takovém případě může vyhledat jedno z mnoha refugios, horských útočišť v podobě prostých kamenných ubytoven…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 10/2019

Shopping Cart