Palmový háj v Elche
Elche, katalánsky Elx, je starobylé město v autonomním společenství Valencie. Založili ho Féničané zhruba 5 000 let př. n. l. Město leží jen asi 15 km od pobřeží Středozemního moře, takže si sem můžete udělat výlet z vyhlášených letovisek na Costa Cálida nebo Costa Blanca.
Jistě vás napadne otázka, proč byste se měli vzdát jednoho dne koupání či opalování a vzdálit se od pláže. Prvním důvodem je největší palmový háj v Evropě, který se rozkládá na ploše 500 ha a tvoří ho 200 000 (podle některých pramenů až 300 000) palem, z nichž mnohé jsou starší než 300 let. Jen několik datlových sadů na severu Afriky je větších. Díky své unikátnosti byl háj v roce 2000 zapsán jako Palmeral de Elche na seznam Světového dědictví UNESCO.
Druhý důvod: V roce 1897 byla v Elche nalezena busta iberské kněžky z 5.–2. stol. př. n. l.), která do dějin archeologie vstoupila pod názvem Dáma z Elche. Dáma, která vyrovnaně, ale zároveň se záhadným úsměvem, na hlavě jakýsi prototyp španělské mantily a na uších obrovské disky, pozoruje okolní lidské hemžení a přitom si zjevně myslí své. Za originálem byste sice museli až do Madridu, ale s jejími replikami se v Elche setkáte na několika místech, třeba v místním archeologickém muzeu nebo právě v palmovém háji.
A do třetice se v Elche můžete seznámit s liturgickým představením, které se od 15. stol. nepřetržitě až dodnes hraje vždy 14. a 15. srpna v místní bazilice Panny Marie. Hru o dvou dějstvích o nanebevzetí a korunování Panny Marie napsal neznámý autor již v 2. polovině 15. stol. ve staré valencijštině, jíž se říká llemosí, a deklamovaný text doprovází středověká, renesanční a barokní hudba složená v průběhu doby speciálně pro tento účel. Tato hra je známa jako Elchské mystérium (Misterio de Elche) a v roce 2008 byla zařazena na seznam Nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
V Elche existuje více než 90 datlových sadů huertos, každý se svým vlastním jménem: Huerto de la Torre, Huerto del Gato, Huerto de Abajo, Huerto del Chocolatero atd. Snad nejznámější a nejnavštěvovanější je Huerto del Cura – Knězův sad, pojmenovaný podle kaplana Josého Castaña Sáncheze, který plantáž zdědil po svém otci. Popularitu sad získal, když z jednoho palmového kmene začaly rašit nové výhonky, což není úplně běžné, a dnes má tato jedinečná palma sedm „dětí“. Zahrada se proslavila ještě víc po roce 1894, kdy ji navštívila císařovna Sissi. Traduje se, že se u zmíněné palmy v údivu zastavila a pronesla o ní, že má moc a sílu hodnou impéria, a tudíž by si zasloužila nějaké jméno. Kaplan o něm přemýšlel jen chvíli a palmu pojmenoval Císařská. Není to ale jediná palma, která zde má cedulku se jménem. Svou palmu zde má bývalý král Juan Carlos a jeho manželka Sofie, ale i klavírista Arthur Rubinstein, španělský nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Severo Ochoa de Albornoz nebo dánský spisovatel Hans Christian Andersen.
Knězův sad je vlastně rozlehlou botanickou zahradou, kde se můžete procházet pěšky, ale také se projet turistickým vláčkem. Nejhojnější je tu sa…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Španělské památky UNESCO