Claude Monet v Giverny

Giverny, maličká obec nad Seinou se sotva šesti stovkami obyvatel, žije zcela ve znamení nejslavnějšího impresionisty Clauda Moneta a jeho zahrady. Jakmile člověk otevře malou vstupní branku z hlavní ulice, má pocit, že vstoupil do pestrobarevného a voňavého království květin. A to téměř v každou roční dobu. Každý měsíc tu má svou vlastní výzdobu, od šeříků a lilií až po chryzantémy a řeřichy, azalky, hortenzie, náprstníky, slézy, pomněnky a fialky… Neobyčejné hýření zářivých odstínů, třpytivá směsice bílé, modré, růžové, žluté a bledě fialové, kontrasty, kterých přibývá jako rytmů v sílící melodii, procházející ročními obdobími a vrcholící v létě, když kvetou růže. I přes množství návštěvníků vyzařuje ze zahrady pozoruhodný klid. Při ranní zadumané procházce pod pergolami s růžemi není těžké představit si vousatého monumentálního Moneta, jak sedí pod slunečníkem, v ruce paletu, a ponořený do svých splínů maluje nebe na vodní hladinu, nachází barvy prchavého světla a připojuje šířící se pustotu stínů.
Monet byl nejen malířem, ale také pozoruhodným zahradníkem. Jak sám řekl, byl nejdřív zahradníkem, než se stal malířem. Miloval přírodu v její hojnosti, ale hlavně tam, kde vypadala, jako by byla komponována podle malířských hledisek. Zahrada oplývající divokou vegetací se stala symbolem jeho malířství. Srůstáním detailů v jeden velký celek, spojující jednotlivé prvky do barevné rozmanitosti, se zahrada podobá dílu vytvořenému jeho malující rukou. „Kromě malířství a zahradničení se nehodím vůbec k ničemu,“ říkával opakovaně svým přátelům. Jako malíř kolem sebe vždycky potřeboval a pěstoval zahradu – při dřívějších zastávkách na své cestě životem ve Ville dʼAvray, Argenteuil, Vétheuil a nakonec v Giverny.
Dům v Giverny s hrubou růžovou omítkou, obklopený velkou zahradou, se původně jmenoval Maison du Pressoir, podle jablečného lisu v sousedství. Za zahradou se rozkládaly mokřady lemované vrbami a topoly a do dálky se táhla pole zarostlá vlčím mákem. Monet si ho pronajal v roce 1883 a o sedm let později ho koupil. Pokaždé, když vydělal něco prodejem svých obrazů, pokračoval v rozšiřování svého statku. Původně chtěl ve své zahradě pěstovat květiny jako motivy pro období, kdy mu počasí znemožní práci v plenéru. Teprve později, v roce 1891, když už pozemek vlastnil, začal zahradu kultivovat s důrazem na její estetickou stránku. Spolu se svou družkou Alicí Hoschedé přizvali malíře Gustava Caillebotta, který byl také vášnivým zahradníkem a malířem květin, aby se s ním poradili a vyměnili si zkušenosti s pěstováním květin…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2019

Shopping Cart