Palmový háj v Elche

Jistě vás napadne otázka, proč byste se měli vzdát jednoho dne koupání či opalování a vzdálit se od pláže. Prvním důvodem je největší palmový háj v Evropě, který se rozkládá na ploše 500 ha a tvoří ho 200 000 (podle některých pramenů až 300 000) palem, z nichž mnohé jsou starší než 300 let. Jen několik datlových sadů na severu Afriky je větších. Díky své unikátnosti byl háj v roce 2000 zapsán jako Palmeral de Elche na seznam Světového dědictví UNESCO.
Druhý důvod: V roce 1897 byla v Elche nalezena busta iberské kněžky z 5.–2. stol. př. n. l.), která do dějin archeologie vstoupila pod názvem Dáma z Elche. Dáma, která vyrovnaně, ale zároveň se záhadným úsměvem, na hlavě jakýsi prototyp španělské mantily a na uších obrovské disky, pozoruje okolní lidské hemžení a přitom si zjevně myslí své. Za originálem byste sice museli až do Madridu, ale s jejími replikami se v Elche setkáte na několika místech, třeba v místním archeologickém muzeu nebo právě v palmovém háji.
A do třetice se v Elche můžete seznámit s liturgickým představením, které se od 15. stol. nepřetržitě až dodnes hraje vždy 14. a 15. srpna v místní bazilice Panny Marie. Hru o dvou dějstvích o nanebevzetí a korunování Panny Marie napsal neznámý autor již v 2. polovině 15. stol. ve staré valencijštině, jíž se říká llemosí, a deklamovaný text doprovází středověká, renesanční a barokní hudba složená v průběhu doby speciálně pro tento účel. Tato hra je známa jako Elchské mystérium (Misterio de Elche) a v roce 2008 byla zařazena na seznam Nehmotného kulturního dědictví UNESCO…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 10/2019