Poseidonovy zahrady - Ischia - pohled na plavecký bazén

Poseidonovy zahrady

Poseidonovy zahrady

Miluji koupání v jakékoliv podobě a pokud možno tak dlouho, dokud se mé prsty nezmění na scvrklé brambůrky. Pokud jste na tom stejně, můžete se vsadit, že po pobytu na Ischii budou vypadat jako z předloňské sklizně! Zdejší slavné termální lázně nabízejí bazény se sladkou, slanou, horkou i studenou vodou a také procedury s vodou a bahnem všeho druhu, jaké si lze představit. Nemluvě o přístupu k té nejlepší vodní terapii, jaká existuje – v moři!

 Pokud platí, že „každá nemoc má svou přirozenou příčinu a lze ji vyléčit přirozenými prostředky,“ jak napsal Hippokratés už v 5. stol. př. n. l, pak je to právě Ischie, která tyto prostředky rozdává plnými hrstmi. Již před 2000 lety se v dnešním termálním parku Fonte delle Ninfe Nitrodi, někdy označovaném za nejstarší lázně na světě, praktikovalo to, co v současnosti nazýváme léčivé termální kůry. Ischijské termální procedury nejsou ideální jen pro ty, kteří si potřebují jednoduše odpočinout od stresu každodenního života, ale stále jsou velmi platné i pro boj s mnoha onemocněními.

Poseidonovy zahrady - Pláž v zátoce San Montano u lázní Negombo
Pláž v zátoce San Montano u lázní Negombo

Ischia oplývá největší koncentrací termálních pramenů v Evropě. Dobře známé a využívané byly již v antice, o čemž svědčí i výmluvné důkazy uložené v Archeologickém muzeu v Lacco Amenu. Řekové využívali horké prameny k obnově ducha, těla i jako lék na hojení následků válečných ran. Nad bublajícími prameny budovali chrámy zasvěcené bohům jako třeba delfskému Apollónovi, a tak vznikly první základy pozdějších lázeňských měst. Přednosti horkých pramenů na Ischii zmiňuje už řecký historik a geograf Strabón ve svém díle Geógrafika.

Řekové byli první, kteří objevili léčivou sílu horkých pramenů. Římané pak vybudovali na Ischii řadu veřejných lázní podle svého propracovaného systému, který používali jako nenahraditelný nástroj relaxace a léčení. Úpadek Římské říše se pak časově shodoval se zánikem termálních lázní na Ischii, k němuž zřejmě přispěla i zemětřesení a sopečné erupce. K znovuobjevení vynikajících účinků zdejší termální vody došlo až v renesanci. Rozhodující impuls k novodobé lázeňské medicíně dal kalábrijský lékař Giulio Iasolino, profesor na univerzitě v Neapoli, který se zabýval horkými prameny a fumarolami na Ischii a zkoumal jejich terapeutický potenciál. Jako první prameny důkladně prozkoumal, provedl rozbory vody a podrobně se zabýval jejím působením na řadu nemocí. Roku 1588 pak publikoval knihu De rimedi naturali che sono nellʼIsola di Pithecusa, hoggi detta Ischia (Přírodní prostředky na ostrově Pithaecusa, dnes nazývaném Ischia).

Poseidonovy zahrady - pohled na moře z termílního parku Nitrodi
Termální park Nitrodi je zasazený doprostřed kopců dále od pobřeží a otevírají se z něj zajímavé pohledy na moře

Termální vody Ischie poskytují lidskému tělu vyváženou kombinaci látek, které jsou mimořádně prospěšné pro celkovou hlubokou regeneraci či pěstění pokožky, ale také jako doplňující terapeutická péče při léčbě různých neduhů, jako jsou nemoci dýchacích a zažívacích cest, gynekologické potíže, artróza, revmatismus či kožní choroby (alergie, dermatitidy, dokonce i psoriáza). Nemalý prospěch slibuje už to, že zdejší voda je zásaditá. Specifické účinky mají síra, jód, chlór, železo, draslík a stopové prvky obsažené ve vodě, stejně jako její mírná radioaktivita.

Na ostrově vyvěrá více než 100 pramenů. Složení vody je v každém trochu jiné, ale existují čtyři hlavní skupiny: alkalická voda s vyšším obsahem vápníku a o nízké teplotě 18–25 °C, alkalická voda o vysoké teplotě 40–90 °C, brakická voda a slaná voda složením podobná mořské. Její teplota bývá spíše nižší (20–40 °C), ale v některých případech překračuje až 80 °C. A aby toho nebylo dost, nabízí Ischia kromě termálních pramenů ještě další bohatství v podobě pramenité minerální vody vhodné k pití, jež je známa povzbuzujícími účinky na trávicí ústrojí (například pramen Gurgitiello v Casamicciole), na neplodnost se doporučují prameny u zátoky Citara.

Poseidonovy zahrady - Ischia - sedací vodní masáž
Na speciálních sedátkách si mohou lázeňští hosté dopřát vodní masáž krku a ramen
Poseidonovy zahrady

Mezi termálními komplexy ostrova se v mnoha ohledech zvláště vyjímají Poseidonovy zahrady (Giardini Poseidon Terme), které leží v závětří pahorku Capizzo u zátoky Baia di Citara v obci Forio. Podle řecké mytologie napájely zdejší prameny horké slzy Afrodíty, jež zde truchlila po smrti svého Adónida. Pobřeží u zátoky bylo dříve proslulé především díky mimořádně úrodné půdě zavlažované vodou z pramenů, na níž se pěstovalo ovoce jedinečné chuti a vůně. V roce 1959 se zde společně s nejstarším a největším termálním parkem na Ischii zrodila i novodobá lázeňská turistika na ostrově. Německý lékař Gernot Walde zde dávno před dnešním pojetím wellness vymyslel koncept lázeňského parku inspirovaný ideální přírodní povahou místa a osvobozující lázeňské procedury od čistě terapeutického pojetí. Areál na velkorysé ploše 4500 m2 nabízí vodní ráj se soukromým vstupem na romantickou pláž Citara, tři obrovské bazény s mořskou vodou vhodné pro plavání i rodinnou zábavu s dětmi, větší množství termálních bazénů s vodou o různé teplotě v rozmezí 28–40 °C, čtvery Kneippovy lázně, kde se střídá teplota 40 a 15 °C, přírodní saunu uvnitř jeskyně vyhloubené v tufu a také moji oblíbenou japonskou koupel. To vše ve stínu palem, v oáze plné rozkvetlých oleandrů, ibišků, rozmarýnu, romantického jasmínu a záhonů pestrobarevných květin. Poseidonovy zahrady

Poseidonovy zahrady - Ischia - bazén hotelu Tritone ve Foriu
Jeden z termálních bazénů lázeňského resortu a hotelu Tritone ve Foriu

Lázně Castiglione
Výše zmíněný renesanční lékař Giulio Iasolino o pramenech Castiglione napsal: „Každý den vidíme tak úžasné a ohromné účinky této vody, že musíme skutečně věřit, že byla seslána nebem pro zdraví lidí.“ V termálních lázních Parco Castiglione na východním konci obce Casamicciola Terme se v minulém století léčili vodní terapií pacienti s tuberkulózou i váleční veteráni z celé Itálie – a platil to stát! Dodnes sem mnozí hosté míří ze zdravotních důvodů. Návštěva je ale blahodárná i pro ty, kteří ji stejně jako já tak urgentně nepotřebují. V parku vyvěrají čtyři prameny s alkalickou vodou bohatou na sírany, hydrogenuhličitany i chlorid sodný, o teplotě od 36 až po 70 °C. Napájejí 10 bazénů různých tvarů a velikostí, v nichž se udržuje konstantní teplota vody v rozmezí 30–40 °C. Areál je o trochu menší než Poseidonovy zahrady, ale v mnoha ohledech stejně okouzlující. Z kopce se svažuje v podobě amfiteátru k moři, až k malé soukromé zátoce s molem, kam se můžete svézt i lanovkou. V nabídce nechybí Kneippova terapie, sauna ani turecké lázně. Pokud sem přijíždíte kvůli intenzivnějším procedurám včetně bahenní terapie a inhalace termální páry, vezměte si s sebou lékařské doporučení (což platí pro všechna lázeňská centra, jinak je nutné si zaplatit návštěvu lékaře na místě). Castiglione navíc oplývá i vlastním hotelem LʼOasi, takže pokud někdo jede na Ischii jen kvůli lázním, nemusí v tomto případě za celý pobyt lázně vůbec opustit…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa Ischia

Poseidonovy zahrady