Sorgeto - Ischia - pláž s horkými prameny

Sorgeto – do lázní s bramborami

Příroda na Ischii má pro turisty nachystánu spoustu překvapení. Jedním z nejzajímavějších ostrovních kouzel jsou horké prameny Sorgeto…

Uprostřed skal, po celý rok a navíc zadarmo nabízí Sorgeto koupání v horkých termálních pramenech, které vyvěrají přímo do moře. Vyhlášená pláž je přístupná po moři lodním taxíkem ze Sant’Angela, dnes je ale moře divoké tak, že jsme raději vyšplhali autem do příkrého kopce přes vesnici Panza až na vysoký útes nad pláží. Právě tu slaňují místní ochránci přírody, aby odstranili přerostlý plevel a nepořádek. „Jak dlouho to trvá,“ ptám se jich. „Dolů to jde rychle, sklouznete za necelých 10 minut, horší je to s náloží odpadků zpátky,“ stěžují si.

Seběhnout po 280 schodech po úzkém příkrém schodišti nám netrvalo o moc déle. Shora z útesu vypadá zátoka docela obyčejně – skaliska a oblázková pláž. Zblízka vidíme, jak kousek od břehu posedává ve vodě skupinka lidí. Jsou shromážděni do kruhu a ponořeni jen do pasu, jako kdyby uvízli na mělčině mezi kameny. Ve skutečnosti si tu ale užívají největší termální raritu ostrova – horkou lázeň z podmořských pramenů. Jejich voda sice má teplotu blížící se bodu varu, ale tím, jak se v malých přírodních kamenitých bazéncích mísí s vodou mořskou, ochlazuje se na snesitelnou hodnotu. Můžete si vybrat podle svého vkusu – pokud dáváte přednost opravdu horké lázni, měli byste zůstat blíže u zdroje, za chladnější koupelí musíte dále od břehu. V některých místech je voda opravdu horká, jinde vlažná a velmi příjemná. Ale kameny, které bývají trochu obrostlé řasami, mohou klouzat, takže tyto lázně „na vlastní nebezpečí“ vyžadují jistou opatrnost!

Sorgeto - Ischia - pohled do zátoky
Pohled do zátoky

Když si najdete místečko s teplotou, která vám vyhovuje, můžete relaxovat, jak dlouho chcete. Anebo, stejně jako já, můžete dát termálním bazénkům na pár minut sbohem a jít si zaplavat a ochladit se o kus dál do moře. V hlavní sezoně tady někdy bývá nával. Ale protože teplota vody se v průběhu dne (ani roku) nemění, přijďte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je většina turistů ještě nebo již v posteli. Večeři si dáte přímo na místě. Na břehu je i malá restaurace, ale určitě je zábavnější, uvařit si sami přímo u pramenů, jak to ostatně běžně dělají místní. Vajíčka, brambory či mořské plody jsou v horkém bazénku za chvíli vařené jako v hrnci pod pokličkou. A než bude hotovo, pan Nello vám tu z termálního bahna namíchá a nanese i relaxační masku na obličej. Jednoduché veselé blaho s luxusem nezapomenutelných zážitků, když si pak pochutnáváte při západu slunce maskovaní k nepoznání na svém bramborovém pikniku. A nakonec se vydáte na poslední noční koupel pod hvězdami. Nikdo kolem, takže klidně bez plavek.

Sorgeto