Rennes - Náměstí Place Sainte Anne na severu historické části města

Rennes

Vstupní branou k Bretani je Rennes. Desáté největší francouzské město asi s 220 000 obyvatel ležící na soutoku řek Vilaine a Ille proslavily nejen krásná náměstí a malebné čtvrti s hrázděnými panskými domy, ale také bohatý kulturní život. Díky dvěma velkým univerzitám a dalším vysokým školám, které navštěvuje dohromady přes 60 000 studentů, je Rennes mladým městem s kosmopolitní atmosférou.

Historie města se odvíjí od keltské osady Condate (soutok), důležité postavení mělo za Římanů, společně s Vannes a Nantes tvořilo trojici nejvýznamnějších měst Bretaňského vévodství, od 1. pol. 16. stol. až do Francouzské revoluce bylo hlavním městem Bretaně v rámci Francouzského království a dnes je hlavním městem Bretaně coby jednoho z 18 francouzských regionů. Přestože město ve středověku vzkvétalo, památek z té doby sedodnes dochovalo jen málo. V roce 1720 postihl Rennes ničivý požár, během něhož město přišlo o většinu svých hrázděných domů. Poté bylo přestavěno, a tak dnes najdeme v jeho centru zajímavou směs architektonických slohů.

Rennes - průčelí historického domu s dřevěnými sochami
Průčelí některých hrázděných domů zdobí dřevěné sochy

Kolem náměstí Sainte-Anne a ulice Saint-Michel, plných příjemných kaváren a rozkošných butiků, se Rennes prezentuje svou středověkou tradicí s barevnými hrázděnými fasádami. Elegantní veřejné budovy a hrdé panské domy jsou ozdobou dvou tzv. královských náměstí vzdálených od sebe jen pár desítek metrů. Náměstí Place du Parlement-de-Bretagne dominuje klasicistní budova bretaňského parlamentu z 1. pol. 17. stol. Přestože se budově podařilo přežít požár z roku 1720, během rybářských nepokojů v roce 1994 už takové štěstí neměla a lehla popelem. Teprve nedávno byla po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena. Na sousedním Place de la Mairie proti sobě stojí barokní radnice z let 1734–1743 a o sto let mladší budova opery.

Hlavní město Bretaně žije v rytmu festivalů. Začátek července patří každým rokem pouličnímu festivalu Les Tombées de la nuit (S nástupem noci), který oslavuje bretaňskou kulturu, hudbu, divadlo, poezii a tanec. Největší a nejznámejší je však prosincový hudební festival Les Rencontres Trans Musicales (Setkání napříč hudbou). Přední událost moderní hudby v Evropě přiláká každoročně na 60 000 návštěvníků a přes 80 skupin a umělců ze všech kontinentů. Festival existující od roku 1979 směřoval vždy k originalitě a novým uměleckým formám. Vystoupení, která zásadně ovlivnila jejich následující kariéru a celosvětový úspěch, zde odehráli umělci jako Björk, Ben Harper nebo Lenny Kravitz.

Rennes - kulturní centrum Les Champs Libres
Zajímavým dílem moderní architektury je kulturní centrum Les Champs Libres

„Pokud byste se chtěli pokochat pohledem na středověké domy, které jako jedny z mála unikly děsivému požáru, vydejte se do ulic Psalette, Saint-Georges nebo rue du Chapitre. Jejich kouzlo tvoří výrazné arkýře z 15. stol., ale i pozdější rovné fasády. Krásný renesanční interiér pak má hostinec Saint-Sauveur, který najdete ve stejnojmenné ulici,“ říká nám paní Anne-Marie z turistické informační kanceláře, která sídlí v někdejší nemocniční Saint-Yves postavené v pozdně gotickém slohu na konci 15. stol. Centru starého města dominuje katedrála sv. Petra. Klasicistní stavba dokončená v roce 1844 není nijak oslňující, pyšní se ale pověstnými varhanami a vlámským vyřezávaným oltářem z 16. stol. se scénami z života Panny Marie.

Rennes je centrem bretaňské kultury, která v posledních desetiletích slaví obrození, jež s sebou přineslo i zvýšený zájem o původní jazyk – bretonštinu. Za návštěvu zde určitě stojí i některá muzea. Muzeum výtvarných umění (MBAR) patří především díky své sbírce obrazů a kreseb k nejdůležitějším mimopařížským institucím svého druhu ve Francii. Svými plátny jsou zde zastoupeni Veronese, Rubens, de La Tour, Chardin, Corot, Gauguin, Picasso, Kupka a mnozí další, ve sbírce kreseb objevíme díla Leonarda da Vinci, Dürera, Botticelliho, Donatella, Michelangela či Rembrandta. Kromě toho vlastní muzeum rovněž bohatou kolekci starověkého umění egyptského, etruského, řeckého i římského. Zvláštní pozornost patří současným umělcům z regionu, jako jsou Geneviève Asse, Raymond Hains a Jacques Villeglé…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bretaň

Rennes