Skotské symboly

Národní sebevědomí Skotů se značně zvýšilo zejména poté, co začal fungovat nový skotský parlament v roce 1999. Projevuje se častým výskytem a zdůrazňováním všech atributů, které Skotsko charakterizují, ať už je to vlajka, bodlák nebo kilt.

Nejdůležitějším ze skotských symbolů je vlajka – bílý ondřejský kříž v modrém poli symbolizujícím oblohu. Podoba kříže vychází z legendy o křesťanském mučedníkovi sv. Ondřejovi (Andrew), který byl ukřižován Římany na kříži ve tvaru X, odlišném od pravoúhlého kříže Kristova. Svátek tohoto mučedníka, patrona Skotska, se slaví 30. listopadu, kdy se též dostane ke slovu žlutá vlajka s červeným vzpřímeným lvem připomínající bojovnou minulost Skotů. Vzpomínka na bojovníky za nezávislost, jako William Wallace a Robert Bruce, je stále živá. Stejně tak se často připomíná tragický osud skotské královny Marie Stuartovny.

Skotský bodlák se stal symbolem pro svou roli v bitvě s Dány, když se tito nepřátelé snažili tiše bosi připlížit přes hradní příkop – zapadli však právě do bodláků a jejich výkřiky je prozradily Skotům.

Neodmyslitelnou charakteristikou země je též skotský kroj – hlavně suknice (kilt) zhotovená z pestrých kostkovaných látek tartanů. Ač se zdá toto oblečení na první pohled nepraktické, věky prověřily jeho vhodnost pro nejrůznější příležitosti, včetně boje. Tartany dříve určovaly klanovou příslušnost, nyní jde spíše o módní záležitost. Skoro žádná slavnost se neobejde bez barevných kiltů, plédů a dalších součástí kroje.

Ke Skotsku patří též dudy a dudáci – někteří z nich jen „vytvářejí atmosféru“ pro turisty v nejčastěji navštěvovaných místech, ale spontánní skotská zábava, spojená zejména s konzumací kulinářské speciality haggis (jakási tlačenka z okořeněných ovčích vnitřností), je bez dud nemyslitelná.

Zemi si lze stěží představit bez skotské whisky, zejména jednodruhové, která je známa po celém světě. Sami Skotové o sobě říkají, že nikdy nepiji whisky s vodou a nikdy nepijí vodu bez whisky. Údajným důvodem, proč mají Skotové smysl pro humor, je prý fakt, že je zadarmo…

Skotové jsou proslulí svou šetrností, ale ta vyplynula spíše z historického kontextu – země nikdy nebyla příliš bohatá. Bohatství Skotska, které má rozlohu pouze 78 800 km2 (včetně 790 ostrovů), však spočívá především v přírodních krásách a pohnuté historii. Vždyť jen délka skotského pobřeží je 11 800 km, a to bez lochů; v jednom z nich, Loch Ness, údajně žije mystická příšera lochneska, která se stala jedním ze symbolů přitahujících návštěvníky. Ti často přijíždějí na dovolenou kombinující pěší turistiku s návštěvou hradů a jiných historických pamětihodností. Někteří však zůstávají natrvalo – země má dnes přes pět milionů obyvatel a dřívější tendence k emigraci se změnila v pravý opak. Každému, komu se podaří alespoň na čas proniknout do duše Skotska, zůstanou nezapomenutelné vzpomínky na celý život.

Skotsko