Stubaiské Alpy

Stubaiskými Alpami od chaty k chatě

Stubaiské Alpy
Skupina Stubaiských Alp patří k největším horským oblastem ve Východních Alpách. Poznat celou tuto oblast umožňuje jedinečný značený vysokohorský chodník – Stubaier Höhenweg. Jde o okružní trasu, vhodnou i pro středně kondičně připravené turisty, kteří ale musí mít zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu. Chodník je na mnoha místech zajištěn ocelovými fixními lany a vyžaduje jistotu chůze i ve strmém a exponovaném skalnatém terénu.

Jednotlivé etapy okruhu vedou od jedné horské chaty k druhé. Ty nabízejí vhodné ubytování i služby všeho druhu – snídaně a večeře, možnost dokoupení jídla i pití atd. Obvyklým východiskem je Neustift, největší středisko v údolí Stubaital. Celý okruh se zpravidla dělí na osm etap, z nichž dvě jsou poměrně krátké. Podle kondice účastníků se dá zvládnout i za menší počet dnů a lze ho samozřejmě absolvovat i obráceným směrem, než je popsáno.

Úvodní část okruhu z Neustiftu si lze až k salaším Pinnisalm zkrátit využitím linkových autobusů Postbus. Z Pinnisalm pak trvá výstup po značené cestě k chatě Innsbrucker Hütte asi dvě hodiny. Následující etapa – přechod od Innsbrucker Hütte k Bremer Hütte – je jednou z nejnáročnějších; je při ní totiž nutné překonat čtyřikrát převýšení až 300 výškových metrů.

Etapa začíná krátkým výstupem od chaty k malému jezírku a pokračuje pod úpatím vrcholu Habicht až na hřebínek Sendesgrat. Zde je nepřehlédnutelný především mohutný kamenný mužík, který ukazuje i další směr okruhu. Při dobrém počasí je z tohoto místa překrásný panoramatický rozhled. Následuje sestup mnoha serpentinami až do kotliny Glättergrube, kde začíná druhý výstup na vrchol Pramarspitze (2511 m). Odtud se sestoupí stěnou Wasenwand (chodník je v tomto úseku dobře zajištěn) do skalnatého kotle Draulgrube. Po průchodu touto kotlinou chodník stoupá členitou oblastí mnoha skalních bloků až na sedlo Drauljöchl a pak klesá k rozcestí značených cest. Odtud lze k Bremer Hütte dojít dvěma cestami, jednodušší je ta, která vede vlevo.

Při etapě z Bremer Hütte k Nürnberger Hütte je nutné překonat převýšení 400 výškových metrů. Od chaty se začíná nejprve krátkým výstupem podél ledovce Simmingferner, asi po půl hodině přichází strmější část etapy – výstup skalnatým terénem končí v sedle Simmingjöchl (2754 m). Krátce potom u staré chatky bývalé celnice se naskýtá jedinečný rozhled na celé Stubaiské Alpy.  Následuje poměrně dlouhý sestup mnoha serpentinami (na několika místech zajištěné úseky) až k ledovcovému potoku. Přestože Nürnberger Hütte už odtud není daleko, je nutné ještě zvládnout poměrně krátký, ale strmý výstup.

Následující etapa k Sulzenau Hütte patří na celém okruhu k nejkratším. Protože je však krajinově velmi zajímavá a nabízí několik mimořádných výhledových míst, kde si zcela jistě přijdou na své milovníci fotografování, je vhodné věnovat jí celý den. Asi po 15 minutách se dojde k rozcestí, odtud se pokračuje podle ukazatele k výhledovému místu – na vrchol Maierspitze, odkud je jedinečný pohled na celé údolí Stub…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tyrolsko

Diskuze