Sultanát Omán

V Ománu žijí asi tři miliony obyvatel – kromě domorodých Arabů také přistěhovalci z Asie a Afriky, mezi nimiž převládají Bangladéšani, Indové, Pákistánci a Srílančané. Také díky této směsici se zde bez problému domluvíte i bez znalosti arabštiny, neboť angličtina se používá velmi hojně.
Nejstarší nálezy kamenných nástrojů, zvířecích kostí a zbytků ohnišť na území Ománu pocházejí z doby asi 8000 let př. n. l. První písemné zmínky o Ománu jsou staré přibližně 5000 let, kdy figuroval na nalezených sumerských destičkách pod jménem Madžan či Magan. V překladu mohlo jít o označení místa bohatého na tekoucí vodu či starých měděných dolů. Současný název se váže k arabským kmenům, které se sem přesunuly z jemenského Umanu. Později se o území Ománu zajímali Peršané. Jeho poloha byla důležitá pro ochranu obchodních cest, a tak si zde postavili vojenské pevnosti. V 7. stol. přijal Omán islám a v čele státu stanul zvolený vládce imám. Místní muži, zdatní mořeplavci, začali podnikat cesty k africkému pobřeží a do Asie, kde dopluli až do Číny. Kromě různého zboží s sebou přiváželi i nové náboženství.
V 16. stol. ovládlo část pobřeží včetně Maskatu Portugalsko a vybudovalo tam opevněná města, jejichž pozůstatky jsou patrné dodnes. Další pevnosti pak stavěla i dynastie Jaʻruba, která nakonec Portugalce porazila, definitivně je však vyhnali až Osmané. Ti museli ustoupit jemenským kmenů, které založily současnou dynastii sultánů.
Omán byl sice od roku 1741 nezávislý, ovšem Britové si z něj o půl století později vytvořili svůj protektorát. Jejich přítomnost měla i svá pozitiva – pomáhali např. v boji proti novým imámům, kteří byli opět voleni ve městě Nizva (Nizwá) a začali kontrolovat vnitrozemí. Lokální kmeny občas útočily na sultánovo území, a možná i proto se Said (arabsky Saʻíd) bin Sultán dokonce v roce 1837 rozhodl přestěhovat na ostrov Zanzibar, který si Omán podmanil. Nechal tam postavit nádherné paláce a zahrady, podporoval místní ekonomiku exportem indiga, hřebíčku a cukru a také přál obchodu s otroky. Jeho synové ovšem celistvost panství porušili a Omán se Zanzibarem si rozdělili…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2018