Jak magický dokáže být industriální areál vítkovických vysokých pecí, poznáte zejména během festivalu Colours of Ostrava. Stále oblíbenější multižánrový hudební festival se v Dolních Vítkovicích koná teprve od roku 2012, kdy se sem přesunul z různých míst po celé Ostravě. Cestu na něj nachází každým rokem víc a víc diváků, kteří chtějí slyšet výběr kvalitní muziky z celého světa – vloni jich bylo už skoro 40 000. Kromě hudebních či divadelních vystoupení návštěvníky lákají právě i unikátní kulisy ocelového města.
Zkorodované trubky, ve tmě efektně barevně nasvícené, tvoří zajímavé panorama i pro účinkující hudebníky. Neopakovatelnou atmosféru železného areálu zhodnotila například francouzská zpěvačka, která si říká ZAZ: „Bez příkras musím říct, že koncert v Ostravě byl jeden z nejlepších, který jsme kdy měli. Všechno bylo dokonalé, prostředí, energie, jež sálala z lidí… Samotné místo mně doslova učarovalo,“ svěřila se zpěvačka po svém koncertu na festivalu Colours of Ostrava 2014, kam se vrátila po roční pauze.
Industriální areál Dolních Vítkovic, skládající se z dolu Hlubina, vysokých pecí a koksovny Vítkovických železáren, je od roku 2002 národní kulturní památkou. Zatímco kamenouhelných důlních těžebních oblastí je v Česku celá řada, areál, ve kterém se na jednom místě dochoval celý technologický tok (tedy objekty, kde se těžilo uhlí, vyráběl koks a tavilo železo), nikde jinde není. Velká historická cena železného města byla potvrzena o šest let později, kdy byl areál připsán na seznam Evropského kulturního dědictví…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 3/2015