Dubaj - pohled na Downtown

Světová prvenství

Osobitost a jedinečnost metropole spočívá v kontrastu sofistikovaného životního stylu a islámských kulturních kořenů. Tolerance a pohostinnost zrcadlí hluboce zakořeněnou beduínskou tradici. Jako by se všechno největší, nejbohatší a nejlepší na planetě rodilo právě a jen v Dubaji: technologické zázraky, architektura z jiných světů, fantastické atrakce, exkluzivní rezorty, parky a zahrady se záplavou svěží zeleně, luxusní zařízení a služby nejvyšší úrovně, nejlepší sportoviště, obchodní domy z říše snů, prvotřídní gurmánské zážitky… Dubajská ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích na světě, přestože už dávno není závislá na těžbě ropy. Obchod, transport, služby, cestovní ruch, průmysl, finance a příznivé podmínky pro podnikání lákají zahraniční investory. Hlavní vizí pro příští desetiletí jsou ekologicky založené projekty, rozvoj obnovitelných zdrojů a unikátních příležitostí pro rezidenty i návštěvníky s velkou podporou šejků z vládnoucího rodu al-Maktúm. Dubajské zázraky se ovšem rodí především díky vysokému pracovnímu nasazení stavebních dělníků zejména z indického subkontinentu…

Dubaj je druhým největším emirátem o rozloze 4114 km2, přičemž plocha metropole je asi 35 km2, ale minimálně se zdvojnásobí po dokončení výstavby uměle vytvořených ostrovů a komplexů v poušti. Emirát Dubaj se rozkládá na východním pobřeží Arabského poloostrova v jihozápadním cípu Zálivu. Na jihu sdílí hranice s Abú Zabí, na severovýchodě se Šardžou a na jihovýchodě se sultanátem Omán. V Dubaji podle sčítání obyvatel k roku 2021 žijí 2 921 376 obyvatel. Dubaj je dnes kosmopolitní prosperující město, nebývalou rychlostí vyrostla na písečných dunách a stala se metropolí světového významu. „Město zlata“ se každoročně stává cílem milionů turistů a byznysmenů z celého světa. Na spojnici mezi Evropou a Asií je oblíbenou zastávkou na cestě na z Dálného východu nebo do Austrálie.

The Dubai Fountain - Fontána obklopující Burdž Chalífa
Burdž Chalífu obklopuje na ploše 12 hektarů uměle vybudované jezero s fontánou The Dubai Fountain, donedávna největší fontánou na světě

Chalífova věž
Pokud byste měli v Dubaji navštívit jediné místo, pak by to měla být největší globální ikona současné architektury, Burdž Chalífa (Burj Khalifa) v pomyslném moderním centru metropole, v Downtown Dubai. Nejvyšší budova a nejvyšší nekotvená stavba na světě, které se přezdívá „Vertical City“ (Vertikální město) či „A Living Wonder“ (Živoucí zázrak) měří úctyhodných 828 m a má 163 užitkových pater. Výstavba impozantní multifunkční věže trvala šest let, slavnostně zpřístupněna byla 4. ledna 2010. Nejslavnější dominanta současnosti byla navržena Adrianem Smithem ze společnosti Skidmore, Owings&Merrill (SOM), která projektovala i Sears Tower v Chicagu nebo WTC v New Yorku. Tento architektonický skvost přitáhl k jednomu z nejrychleji rostoucích měst pozornost celého světa a postaral se o to, aby k němu celý svět vzhlížel. Div moderního stavitelství je symbolem bohatství a moci a je dvakrát tak vysoký než Empire State Building v New Yorku a třikrát převyšuje Eiffelovu věž. Celosvětová ekonomická krize v roce 2007 citelně zasáhla i Dubaj, stavba Burdž Chalífy byla stejně jako mnohé další velkorysé projekty pozastavena. Projekt spasil samotný vládce země šejk Chalífa bin Zájed al-Nahján, který Dubaji půjčil desítky miliard dolarů, aby se vymanila z dluhů; proto byl původní projekt Burdž Dubaj přejmenován na Burdž Chalífa. Silueta věže je viditelná na stokilometrovou vzdálenost, nevšední pohled na ni se naskýtá z letadla, připomíná kosmickou raketu na cestě mezi oblaky.

Monumentální budova, která je asi nejprestižnější adresou na světě, je všestranně využívána. Sídlí zde kanceláře mezinárodních společností, luxusní byty, 900 apartmánů, obchody, wellness, 4 bazény a 37 pater obývá sedmihvězdičkový hotel Armani. Interiér zdobí více než 1000 děl prominentních umělců z celého světa, benátský štuk, kámen, dřevo a ručně tkané koberce. Burdž Chalífa je nejvyšší obytnou stavbou s nejdelším výtahem na světě, s nejvyšším počtem pater a nejvýše položenou vyhlídkovou terasou a s modlitebnou ve 160. patře. Budovu obsluhuje 57 výtahů a 8 eskalátorů. Do 160. patra vede celkem 2909 schodů, do dalších pater jsou instalovány žebříky. Vyhlídka At the Top okupuje 124. a 125. patro ve výšce 452 m nabízí 360º výhled na metropoli. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až na íránské pobřeží. Interaktivní Viewfinder, speciální teleskop, umožňuje pozorovat město v reálném čase nebo si promítat starší snímky za různého počasí. Expozice ukazuje celou lokalitu a Šejk Zájed Road v době, kdy všude kolem byla řídce osídlená poušť. O dvě patra níže se nachází jedna z nejvýše položených restaurací na světě At.mosphere. Ve 148. patře ve výšce 555 m si můžete vychutnat třeba skutečnou „snídani v nebesích“ ve Sky Lounge restauraci. V Dubaji existují prodejní automaty na nákup kosmetiky, dárků nebo laptopů, ale na vrcholku nejvyšší věže světa si můžete zakoupit z automatu například 24 karátovou zlatou minci. Zabudovaný počítač reaguje na světové ceny zlata každých 10 minut. Zlaté automaty „Gold to go“ jsou umístěny i na několika dalších prestižních místech ve městě.

Dubaj - Pohled do hlavní nádrže Dubai Aquarium & Underwater ZOO
Pohled do hlavní nádrže Dubai Aquarium & Underwater ZOO

Burdž Chalífa je projektem mezinárodní spolupráce, který posunul hranice architektury, umění i inženýrství. Před dokončením stavby bylo na místě denně 12000 profesionálů a pracovníků z více než 100 zemí. Půdorys se inspiroval květem pouštní květiny hymenocallis. Unikátní stupňovitý vzhled budovy vychází z abstraktního islámského designu. Konstrukce spočívá na 192 pilířích zahloubených více než 50 m pod zemí. Na výstavbu bylo použito 405 m3 betonu, 39 000 t vysokopevnostní oceli, 103 000 m3 skla 15 500 nerezových ocelových profilů. Ocel použitá k výstavbě věže by obkroužila čtvrtinu planety, beton o váze 100 000 slonů by vystačil na chodník o délce 1900 km. Stavba zabrala 22 milionů pracovních hodin. Česká společnost Pega Hoist se významně podílela na realizaci stavby dodáním speciálních vysokokapacitních kladkostrojů schopných rychlostního výkonu 2 m/s. Obkladové panely, kterých je neuvěřitelných 24 348 jsou přizpůsobeny extrémním letním teplotám i náporu větru. V rámci „zelené iniciativy“ se z povrchu budovy kondenzací ročně získá asi 568 000 hl vody, která se využívá k zavlažování zdejšího parku a zeleně. Na vrcholu věže je umístěna teleskopická anténa ze 4 t železa. Poslední čtyři patra okupují rádiová a telekomunikační zařízení. Ve věži jsou velmi sofistikovaná protipožární opatření a velkokapacitní únikové místnosti. Servisní výtah s kapacitou 5500 kg je nejvyšší na světě. Povrch a okna budovy se pravidelně čistí, celý proces trvá 4 měsíce. Nový rok 2011 přivítala Dubaj ve velkém stylu – největším ohňostrojem na světě z Burdž Chalífy a rok co rok je tamější podívaná úchvatnější. Burdž Chalífa se pyšní laserovou show, je nejen symbolem a oslavou Dubaje a Emirátů, ale světelné projekce reagují svým obsahem také na různé události ve světě, vyjadřují mezinárodní solidaritu a přátelství. 21.4. 2014 skočili volným pádem z Burdž Chalífy Fred Fugen a Vince Reffet, čímž byl vytvořen nový světový rekord…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Dubaj

Dubaj