Jak funguje doprava v Dubaji Jak se neztratit? Pokud přiletíte na mezinárodní letiště v Dubaji (Dubai International Airport DXB), terminály 1 i 3 jsou napojeny na metro. Metro v Dubaji jezdí bez strojvůdců, je rychlé, pohodlné, čisté a poměrně levné. Ve vagonech je pod pokutou zakázáno pít, jíst i žvýkat. Dva vagony jsou vyhrazeny pouze ženám a dětem, v jednom vagonu je zlatá třída, kam se platí vyšší jízdné. Metro má v současnosti tři trasy a propojuje prakticky celé město. Nadchody k metru jsou na mnoha místech jedinou možností, jak se dostat na druhou stranu rušné třídy Sheikh Zayed Road. Dopravu z letiště zajišťuje také velké množství taxíků. Nástupní sazba na letišti je 25 AED, to se netýká cesty na letiště. Pozor na limuzíny, které jsou pastí pro turisty a účtují si vysoké jízdné…
Po Dubaji jezdí tisíce žlutých taxíků. Odlišují se pouze barvou střechy (podle společnosti, pro kterou pracují, tarify jsou stejné). Taxi si jednoduše stopnete mávnutím. Ze zákona mají povinnost používat taxametr. Pokud si taxi zavoláte po telefonu nebo nastoupíte u obchodního centra, je sazba vyšší. Autobusová doprava je levná a jezdí nepřetržitě. Přes mobilní aplikaci není problém si vyhledat potřebnou trasu, ale cesta bývá zdlouhavá. U Džabal Alí se buduje nové letiště Al-Maktúm International Airport – Dubai World Central, které je již částečně v provozu. V posledních letech hostí populární Dubai Air Show. Pokud přiletíte do Dubaje na terminál 2 nebo na Sharjah Internatinonal Airport SHJ, z letiště se dostanete taxíkem či autobusem.
Pro zapůjčení auta z půjčovny je nutné mít s sebou mezinárodní řidičský průkaz vystavený v ČR. Řídit v Emirátech vyžaduje notnou dávku trpělivosti a opatrnosti. Rychlost je monitorována a pokuty jsou vysoké, přesto v zemi umírá velké množství lidí při dopravních nehodách. Osobní auta jezdí výhradně na benzín (special), 1 litr stojí kolem 15 Kč. Také zapůjčení auta vyjde celkem levně. Typ vozu je dobré zohlednit podle cestovních plánů a je vhodné se připojistit. Po Dubaji jsou rozmístěny mýtné brány, tzv. saliky, za jejichž individuální průjezd se platí.
Oficiální měnou jsou dirhamy (AED), někdy je cena uvedena se zkratkou DHS. Jeden dirham se dělí na 100 filsů. Používají se bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a vzácněji i 1000 dirhamů. Pozor na záměnu pěti- a padesátidirhamové bankovky, mají podobnou barvu. Nominální hodnota mincí je vyjádřena pouze arabskou číslicí, bankovky mají arabské i anglické označení. Z mincí je v oběhu 1 dirham, používá se i půldirham (50 filsů) a čtvrtdirham (25 filsů), ale ve většině menších obchodů drobné filsy vracejí jen na požádání. Od roku 1980 je kurz dirhamu fixní vůči americkému dolaru: US$ 1.00 = AED 3,67. V posledních letech se pohybuje kurz dirhamu vůči koruně kolem šesti korun za dirham, v některých směnárnách v Dubaji lze již české koruny na dirhamy směnit. Od 1. ledna 2018 byla v Emirátech zavedena spotřební daň ve výši 5 %, turisté mají možnost zažádat před odletem o její částečné vrácení. Týká se to samozřejmě pouze některého zboží zakoupeného v určitých obchodech v minimální hodnotě 250 dirhamů.
Další články z vydání o Dubaji najdete zde