Dubajské mrakodrapy - pohled na downtown

Dubajské mrakodrapy

Šejk Zájed Road je ikonická lokalita lemovaná rezidenčními mrakodrapy, kterým se říká „věže“, tedy towers v angličtině nebo abrádž v arabštině (burdž v jednotném čísle), a kterých každým rokem přibývá. Dubajské mrakodrapy nenápadně vyrůstají z písečného podloží zpevněného složitými stavebními procesy a poutají pozornost svou výškou i stále nápaditějším designem. Jsou symbolem bohatství a moci, stejně jako když před sto lety vyrůstaly první mrakodrapy na Manhattanu. Nad „Šejk Zájed“ vede hlavní linka dubajského metra, a proto není nic jednoduššího, než podniknout vyhlídkovou cestu a kochat se impozantní architekturou…

Metamorfóza
Za otce moderní Dubaje je považován šejk Rášid bin Sacíd al-Maktúm. Vládcem Dubaje byl jmenován v roce 1958. Byl vynikajícím obchodníkem (měl přezdívku Princ obchodník), respekt kmenových vůdců si získával svým přístupem, podporou vzdělanosti a vyjednáváním pracovních pozic u zahraničních investorů. Na začátku 60. let žilo v Dubaji kolem 30 000 obyvatel, přičemž většina z nich byli cizinci. Dubaj se tehdy potýkala s mnoha problémy – ve městě existovalo pouze několik studen se sladkou vodou (pitná voda se dovážela z Bombaje) a elektřina byla dostupná pouze z generátorů. Díky četným obchodním vazbám byla však méně postižena úpadkem lovu perel. Šejk Rášid podporoval obchodníky z Íránu, Indie i Pákistánu a měl skvělé vztahy s britskými architekty a odborníky, propagoval západní medicínu, zasloužil se o budování prvních nemocnic a infrastruktury. Jeho hlavním projektem byla výstavba letiště v Dubaji v roce 1960, neboť do té doby přistávaly všechny lety ze zahraničí v Šardže. Na přelomu 60. a 70. let bylo též vybudováno několik přístavů pro rybáře i námořní dopravu, které fungují dodnes. Port Rášid slavnostně otevřený v roce 1972 byl až do roku 2018 hlavním komerčním přístavem. Dnes je domovským přístavem zaoceánské lodi Queen Elizabeth 2, která slouží jako hotel i turistická atrakce.

Dubajské mrakodrapy - Dubai Frame
Z Dubai Frame lze jedním směrem pohlédnout na „starou Dubaj“, opačným pak na „novou Dubaj“

Strategií šejka Rášida byl rozvoj Dubaje jako obchodního a finančního lídra v regionu. V roce 1979 byla postavena daleko od centra 149 m vysoká budova Světového obchodního centra (World Trade Centre Tower, WTC). Stavba s 39 patry byla ve své době nejvyšší v celém regionu, je mimochodem vyobrazena na bankovce v hodnotě sto dirhamů. Ještě v 90. letech 20. stol. byla jedinou dominantou uprostřed pouště, dnes už ji dávno pohltila rostoucí metropole. V roce 1985 byla založena letecká společnost Emirates, která dnes patří ke světové špičce. V současnosti operuje lety do 161 destinací v 85 zemích světa na šesti kontinentech. Dubaj se stala domovem jednoho z nejrušnějších letišť na světě. V letech 1971-1980 byla zrealizována náročná stavba pětiproudé dálnice Šejk Zájed Road (Sheikh Zayed Road), která je hlavní dopravní tepnou v Dubaji a propojuje všech sedm emirátů. Tato výjimečná 55 km dlouhá komunikace začíná u budovy World Trade Centre a vede až k hranici s Abú Zabí. Po smrti šejka Rášida v roce 1990 se ujal moci šejk Maktúm bin Rášid al-Maktúm, za jehož vlády se Dubaj plně transformovala z přístavního města, které se specializovalo na regionální trh, na jeden z klíčových světových trhů. Od roku 2006 je u moci jeho bratr, charizmatický moderní panovník, vizionář a plodný spisovatel Muhammad bin Rášid al-Maktúm.

Futuristické stavby
Jedinečnou možnost nahlédnout současně do minulosti a budoucnosti Dubaje nabízí atrakce Dubai Frame v parku Zabíl (Zabeel Park). Obdivuhodnou stavbu ve tvaru zlatého obrazového rámu (největší na světě) tvoří dvě věže o výšce 155 m propojené částečně proskleným 95 m dlouhým mostem. 48 pater zdolají výtahy za pouhých 70 sekund! Dubai Frame je situován tak, že ukazuje pohled na „starou Dubaj“ (severním směrem) a zároveň poutá spektakulárním výhledem na „novou Dubaj“ (jižním směrem). Expozice prezentují přerod z rybářské vesnice ve fascinující moderní metropoli a jedno z nejrychleji rostoucích měst na světě. Reálná počítačová simulace města a ambiciózních moderních technologií v roce 2050 připomíná scénu ze SCI-FI filmu, ale kde jinde se nemožné stává skutečností než právě v Dubaji! Testovacími zkouškami již prošlo bezpilotní létající taxi. Hyperloop je superrychlá dráha, která by umožnila urazit 150kilometrovou vzdálenost mezi Dubají a Abú Zabí za pouhých 12 minut potrubím ve speciálních cestovních kapslích. Pro konstrukci rámu bylo použito 2000 t oceli, více než 99 00 m3 vyztuženého betonu, 2 900 m2 laminátového skla a více než 15 000 m2 pozlacené nerezové oceli, která kryje celý rám, přičemž prstencový design je inspirován logem Dubai Expo 2020.

Dubajské mrakodrapy - Hotel Atlantis v Dubaji
Pětihvězdičkový hotel Atlantis stylizovaný jako podmořský palác nabízí 1548 pokojů

Dubaj je dílem nejlepších světových architektů, kteří mají prostor vytvářet novátorské mrakodrapy, formovat budoucí tvář města a posouvat hranice moderního stavitelství. The Gate Building v DIFC je ústředím Mezinárodního finančního centra. Tvar budovy se inspiroval Vítězným obloukem v Paříži. Al-Yaqoub Tower je 328 m vysoká věž na Šejk Zájed Road dokončená v roce 2013, které nikdo neřekne jinak než Big Ben. Slavnou londýnskou stavbou se inspirovala, ale nemá na sobě ikonický ciferník. 5* hotel The Dusit Thani z roku 2001 na „Šejk Zájed“ tvarem připomíná sepjaté ruce při modtlibě; zároveň se jedná o zdvořilý způsob pozdravu v Thajsku. The Cayan Tower, dříve známá jako Infinity Tower, je 75patrovou rezidenční věží. Každé poschodí této věže rotuje o 1,2º proti směru hodinových ručiček, čímž má každá bytová jednotka výhled na přístav nebo moře. The Address Sky View Hotel v srdci Dubai Downtown jsou dvě rezidenční věže o výšce 260 m spojené mostem, kde je umístěn 70 m dlouhý bazén s výhledem na Burdž Chalífu. Infinity pools, bazény umístěné na vrcholu mrakodrapů, jsou velkým hitem posledních let. The Opus od legendární architektky Zahy Hadíd je budova nového ME hotelu v Dubai Downtown. Jedná se o dvě věže, které na sebe berou podoby jednotné kostky. Je to jediný hotel, kde Zaha Hadíd navrhla exteriér i interiér. Budova O14 je obchodní věží s 22 patry v Business Bay. Díky tzv. exoskeletonu s 1300 otvory si vysloužila přezdívku Swiss Cheese Tower. JW Marriott Marquis v Business Bay tvoří dvojice věží, kterým byl inspirací kmen palmy datlové…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Dubaj

Dubajské mrakodrapy