Procházka po National Mall

National Mall je opravdovým klenotem hlavního města USA. Žádný návštěvník Washingtonu nemůže toto místo vynechat. V jeho východní polovině se kombinují nejdůležitější federální instituce se světově ceněnými muzejními sbírkami. Novější západní část je věnována památníkům významných postav americké historie. Ačkoliv je tato strana o něco méně navštěvovaná než oblast muzeí kolem Kapitolu, určitě stojí za to udělat si procházku mezi jednotlivými monumenty. Benefitem není jen náhled do dějin USA, ale i příjemná relaxace v jinak hektickém městě.

Hlavní osu National Mall tvoří spojnice Kapitolu, Washingtonova památníku a památníku Abrahama Lincolna. Kolmo ji protíná druhá osa, spojující Bílý dům, Washingtonův památník a památník Thomase Jeffersona. Procházku je nejlépe zahájit právě tady, v nejjižnější části parku. Thomas Jefferson Memorial je kopií římského Pantheonu, což odráží Jeffersonovu lásku ke klasické architektuře. Plantážník z Virginie byl totiž i architektem, filozofem, spisovatelem, právníkem, hudebníkem a třetím prezidentem USA. Mezi „Otci zakladateli“ patří bezesporu k nejvýznačnějším postavám a někteří historici jej považují za mozek celé americké revoluce. Jeho socha v nadživotní velikosti stojí uvnitř památníku a hledí směrem k Bílému domu. V ruce svírá svitek papíru, což má symbolizovat nejdůležitější dílo, které vytvořil – americkou Deklaraci nezávislosti. Oblast, kde památník stojí, patřila kdysi k přílivovým bažinám, později byla voda svedena do rozlehlé Přílivové nádrže před památníkem.

Natinal Mall - socha Abrahama Lincolna
Vyfotit se před sedícím Abrahamem Lincolnem je pro návštěvníky téměř povinné

Ze schodiště lze zahlédnout zahradu Bílého domu a také dominantu celého parkového území – památník George Washingtona. Bílý obelisk se tyčí do výšky téměř 170 m a až do dokončení Eiffelovy věže v Paříži byl nejvyšší stavbou na světě. Jeho horní část bývala přístupná veřejnosti, ale po zemětřesení v roce 2011 byl tři roky uzavřen. Po znovuotevření se objevily problémy s výtahem, takže se zatím stále opravuje.

Od památníku Thomase Jeffersona se můžeme vydat na severozápad kolem Přílivové nádrže, jejíž břehy jsou osázeny sakurami. Roste jich tu asi 3700, více než 3000 z nich je více než stoletých, šlo o dar starosty Tokia z roku 1912. Tyto japonské okrasné třešně se na jaře obalí narůžovělými květy ještě dřív, než na nich vypučí listy. Období jejich květu na přelomu března a dubna je nejvyhlášenější dobou k návštěvě Washingtonu. Ve městě v té době probíhá dvoutýdenní slavnost Cherry Blossom Festival s téměř třemi stovkami akcí. Po japonském útoku na Pearl Harbor se sice našlo několik horlivců, kteří chtěli stromy pokácet, ale naštěstí zvítězil zdravý rozum a hlavní město se může kochat rozkvetlými sakurami každé jaro.

National Mall ve Washingtonu - východní průčelí Lincolnova památníku a jezírko Lincoln Memorial Reflecting Pool
Východní průčelí Lincolnova památníku v podobě antického chrámu, jezírko Lincoln Memorial Reflecting Pool a Památník 2. sv. války

Mezi sakurami se skrývá další památník. Netvoří nijak nápadnou dominantu, naopak, kdo neví, kde se nachází, patrně jej mine. Důvodem zřejmě bylo, že Franklin Delano Roosevelt si žádný velkolepý památník nepřál a připomínal ho jen prostý kámen s nápisem na Pennsylvania Avenue. Teprve v roce 1997 byl otevřen areál o rozloze 3 ha, věnovaný tomuto výraznému prezidentovi USA. Památník má velmi komorní ráz. FDR byl jediným prezidentem, který nastoupil na čtyři volební období, a stejně tak je i památník rozdělen do čtyř oddílů. President Roosevelt musel za svůj život čelit mnoha výzvám, z nichž největšími byly velká hospodářská krize a druhá světová válka. V památníku najdeme řadu bronzových soch a dalších plastik, které obě dějinné události připomínají.

Důležitým výtvarným prvkem památníku je i tekoucí voda v různých pojetích. Někde znázorňuje chaos války, jinde zas výstavbu přehradních kaskád v rámci krizového revitalizačního projektu New Deal. Autoři tu zohlednili i skutečnost, že 32. prezident USA byl vozíčkář, a tak je celý komplex snadno přístupný i pro hendikepované návštěvníky. Na některých plastikách dokonce najdeme nápisy v Braillově písmu, které nevidomé návštěvníky seznamují s důležitými etapami prezidentova života.

National Mall we Washingtonu - Památník Thomase Jeffersona
Památník Thomase Jeffersona je kopií římského Pantheonu

Za Rooseveltovým památníkem najdeme na břehu Přílivové nádrže nejnovější přírůstek mezi památníky, který připomíná bojovníka za práva černošského obyvatelstva amerického Jihu, Martina Luthera Kinga. Přístupovou cestu lemuje Zeď nápisů s významnými citáty z Kingových projevů. Samotný bělostný památník má prostou symboliku inspi…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Washington, D.C.

National Mall