Když arcivévoda Karel Štěpán hledal v roce 1855 v Jaderském moři nejvhodnější místo pro zimní pobyt, padl mu do oka Lošinj. Se svou rodinou se pak na ostrov pravidelně vracel až do roku 1915. Je nasnadě, že ho brzy následovali císař František Josef s chotí Alžbětou, arcivévoda František Ferdinand, korunní princ Rudolf, další členové habsburského rodu a jejich přátelé.
Habsburkové si oblíbili zvláště zátoku Čikat v blízkosti městečka Mali Lošinj a na jejích březích vystavěli vily a letní domy. Největší pozornost přitahuje růžově zbarvená vila Carola, známá také jako Karolina. Císař František Josef, který prý považoval Lošinj za nejoblíbenější místo svých dovolených, ji údajně nechal postavit pro svou milenku, krásnou vídeňskou herečku Kateřinu Schrattovou.
Ve stejném roce jako arcivévoda přicestoval na ostrov lékař Conrad Clar se svým synem, který se zotavoval ze spály a záškrtu a po pobytu na ostrově se zcela uzdravil. Lošinj díky tomu vešel ve známost. Jeho renomé ještě zvýšila klimatická studie profesora Haračiće, jenž Lošinj označil za nejzdravější místo v monarchii. V roce 1892 vyhlásilo Rakousko-Uhersko městečka Mali Lošinj a Veli Lošinj za klimatické lázně. Stala se aromaterapeutickými centry, určenými především pro léčení alergiků a lidí s plicními potížemi. K blahodárným účinkům prvotřídního vzduchu se na ostrově přidává nebývale bujná vegetace. Především jeho jižní část pokrývají rozlehlé lesy a nádherné porosty stále zelených rostlin. Rozpálený letní vzduch voní pryskyřicí z pinií. Na lidský organismus také zdravě působí spousta druhů léčivých rostlin, jež se na ostrově vyskytují, například myrta, vavřín, oregano a jiné. Mnoho rostlin, jimž se v příznivém klimatu ostrova stále dobře daří, přivezl ze svých studijních cest profesor Haračić. Studiem klimatu a vegetace ostrova strávil celý život a jeho zásluhy připomíná bronzová socha v proslulé zátoce Čikat. Stavby a infrastruktura v této lokalitě v posledních letech procházejí výraznou modernizací. Čikat se má po dokončení programu stát nejluxusnější destinací na Lošinji. Právě tady byl v roce 2011 otevřen první pětihvězdičkový hotel na ostrově. Běžné turisty ale více zajímá cesta, která vede podél skalnatého pobřeží. Zastavují se na ní u „námořnického“ kostela Zvěstování Panny Marie, postaveného v roce 1534. Za přízeň Panny Marie se v ní před plavbou modlili námořníci, doprovázeni svými rodinami. V zátoce Čikat turisté využívají řadu sportovišť, oblíbená je také nedaleká romantická zátoka Sunčana se skalnatou pláží u otevřeného moře, lemovaná piniovými háji.
Úzký a protáhlý, tři desítky kilometrů dlouhý Lošinj leží v severní části Jadranu. Do konce první světové války patřil Rakousku-Uhersku, pak do roku 1945 Itálii. Původně tvořil se severněji položeným Cresem jeden celek, největší ostrov na Jadranu se jménem Apsyrtides. Již ve starověku prokopali v jeho nejužším místě, u města Osoru, úzký průplav, aby lodím zkrátili plavbu. Cesta se jim otevírá každý den v 9 a v 17 hodin, kdy otočný most přerušuje silniční dopravu. Díky tomuto blízkému sousedství netrpí Lošinj nedostatkem pitné vody. Oba ostrovy ji odebírají z unikátního rozlehlého Vranského jezera na Cresu, jehož jílovité dno zadrží vodu, která by jinak odtekla do moře.
Pobřeží Lošinje, zvláště na jihu, je velmi členité. Na mnoha místech spadá strmě do moře a ostrá skaliska znesnadňují přístup do vody. Pláže v zátokách, které se nejhlouběji zařezávají do pevniny, pokrývají oblázky. Pláže ale nejsou dlouhé, ke slunění se nabízejí i přírodní nebo betonová plata. V zálivech a zátokách je moře tak teplé, že umožňuje koupání až do konce října. Piniové háje, jež se táhnou podél pobřeží, poskytují příjemný chládek.
Ze dvou největších sídel má starší historii Veli Lošinj, jenž původně hrál i významnější roli v životě ostrova. Leží na jihovýchodě, v hustě zalesněné pahorkatině, kde vládne velmi mírné podnebí s mnoha hodinami slunečního svitu za rok. Pitoreskní starý střed města je přístupnější lodí nebo pěšky, protože uličky směřující na nábřeží jsou pro auta velmi úzké. Honosné domy s jednoduchými dekoracemi pa…
Úplné znění článku naleznete zde