Okruh Petera Habelera -

Okruh Petera Habelera

Zillertalskými Alpami nově prochází horská stezka po stopách jednoho z nejslavnějších světových horolezců.

Zillertalské údolí, největší z bočních údolí směřujících k řece Inn, je v Česku již dlouhá léta známo zejména mezi fandy sjezdového lyžování. Ledovec Hintertux v závěru údolí udržuje jako jediný v Tyrolsku lyžařský byznys v provozu po celý rok, v zimě si lze v celé oblasti vybrat z mnoha desítek různorodých sjezdovek.

Nyní je pravděpodobné, že Zillertal poskočí výše v žebříčku oblíbenosti také jako letní turistická destinace. V sezoně 2013 se zde totiž otevírá sedmidenní turistická trasa nazvaná po nejslavnějším místním žijícím rodákovi, elitním horolezci Peteru Habelerovi. Jeho životní příběh se čte jako román o člověku, který se – ač ve svém oboru dosáhl těch nejvyšších met – s pokorou vrací do své „rodné vísky“, aby pomáhal jejímu rozvoji, v tomto případě rozvoji turistiky.

Habelerův okruh (Peter Habeler Runde) je koncipován jako sedmidenní vysokohorský přechod stylem „od chaty k chatě“. Je možné jej absolvovat relativně nalehko, bez stanu a spacího pytle i bez objemných zásob proviantu; na chatách je kromě noclehu vždy k dispozici též strava. Denní etapy představují obvykle čtyři až pět hodin chůze v krajině, která s výjimkou nástupu a posledního dne neklesá pod úroveň 2000 m n. m. Okruh se proto hodí pro alespoň středně zdatné vysokohorské turisty, uvyklé chůzi v místy náročnějším terénu. Celková délka Habelerova okruhu činí necelých 60 km s celkovým převýšením 5000 m. Nejvyšší bod, kterého turisté při přechodu dosáhnou, je sedlo Friesenbergscharte (2911 m), do kterého vedou z obou stran velmi strmé stezky. Kolem průsmyku se často drží sníh dlouho do léta, a pokud někde na trase hrozí komplikace, tak je to právě tady.

Habelerův okruh je klasickou „výšinnou“ stezkou, která překonává horská sedla nebo sleduje vysoko položené traverzy, ale nesestupuje dolů do údolí. Tím se dosahuje relativně mírného převýšení, jen asi 700 výškových metrů na den chůze. Protože stezka vede prakticky neustále nad pásmem lesa, za dobrého počasí se turistům otevírají prakticky neomezené výhledy. Z množství třítisícovek vyniká hrozivě působící Hochfeiler (3510 m), nejvyšší vrchol Zillertalských Alp.

Při naší návštěvě jsme měli jedinečnou možnost absolvovat část okruhu ve společnosti Petera Habelera – a byla to zkušenost, na niž se nezapomíná. Nejde snad ani tak o to, že člověku, který ukrajuje již z osmé desítky svého života (narodil se 22. července 1942 v Mayrhofenu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tyrolsko

Diskuze