Když byl v 80. letech odhalen památník vietnamským veteránům a posléze i korejským, začali se ozývat veteráni z 2. sv. války. Jejich argumenty byly jasné. Největší světový konflikt měl mnohem zásadnější vliv na život celých Spojených států a počet zúčastněných i padlých Američanů byl několikanásobně vyšší než v obou asijských válkách dohromady. Přesto hlavní město nemělo důstojný památník, který by byl poděkováním těm, kteří přežili, a výrazem úcty k těm, kteří přinesli oběť největší.
V roce 1987 oslovil veterán 2. sv. války Roger Durbin z Ohia svoji zvolenou zástupkyni ve Sněmovně reprezentantů, Mercy Kapturovou. „Kde je ve Washingtonu památník veteránů druhé světové války?“ zeptal se jí, když v malé osadě Jerusalem u jezera Erie čekala ve frontě na smaženou rybu. Uvedl tím do pohybu proces, který sice trval léta, ale nakonec přinesl své ovoce. Celkem čtyřikrát podala demokratka Kapturová návrh zákona na vznik patřičného památníku, ale teprve v roce 1993 ho schválily obě komory Kongresu a následně podepsal prezident Bill Clinton.
Později vznikla komise, před kterou stály tři základní úkoly – výběr místa pro památník, jeho podoba a vyhlášení sbírky na jeho financování. Federální vláda odsouhlasila pouze 16 mil. dolarů, náklady se odhadovaly nejméně na desetinásobek. Nakonec byla sesbírána od veteránských organizací, firem i jednotlivých dárců obrovská částka 197 mil. dolarů. Pro umístění padla po bouřlivých diskuzích volba na místo nejčestnější, prostor na National Mall mezi Lincoln Memorial Reflecting Pool a památníkem George Washingtona. Vyvolalo to námitky, že se tím naruší výhled ze schodiště Lincolnova památníku ke Kapitolu, ale odborná komise toto místo prosadila s odůvodněním, že účastníci 2. sv. války sehráli v historii USA přinejmenším stejně důležitou úlohu jako Abraham Lincoln, jehož památník byl též umístěn do hlavní urbanistické osy Washingtonu.
Památník vytvořil rakousko-americký architekt Friedrich St. Florian, jehož návrh byl vybrán v soutěži ze 400 podaných projektů. Oválné jezírko se dvěma vodotrysky obklopuje 56 žulových sloupů reprezentujících americké státy a přidružená území. Na severní a jižní straně stojí dva mohutné triumfální oblouky, které symbolizují Atlantik a Pacifik. V každém z nich nesou čtyři orli bronzový vavřínový věnec. Na každém ze sloupů…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Washington