Brazílie známá i neznámá

Co si představíte, když se řekne Brazílie? Kilometry, vlastně desítky, stovky, tisíce kilometrů nádherných? Správně! V tomto ohledu vás tato největší latinskoamerická země určitě nezklame. Pohodáři, kteří si chtějí užít poklidné dovolené a tropických koktejlů, surfaři, windsurfaři, kitesurfaři či potápěči, všichni si přijdou na své.
Nebo se vám vybaví prales, Amazonie a divoká příroda? Ani vy se nemýlíte. Brazílie patří mezi 17 zemí světa s největší biodiverzitou. Vyrazit za dobrodružstvím, přírodou a pozorováním zvířat se dá nejen do Amazonie, ale i na spoustu dalších míst.
Nemalou část čtenářů jistě napadne také karneval, party, divoká zábava. Ano, i to nabízí Brazílie skutečně měrou vrchovatou, nejen v době karnevalu, ale téměř kdykoliv a kdekoliv. Brazilci jsou lidé velmi veselí a přátelští. Návštěvníci v jejich zemi snadno a rychle podlehnou tamní hudbě, rytmu života, ale i prostým vztahům s věčně usměvavými obyvateli.
Mnozí si v souvislosti s Brazílií vzpomenou také na fotbal, který je pro ni tak typický. V posledních asi padesáti letech se těžko najde jiná země, která by s tímto sportem byla spojována více než právě „kanárci“. I bez ohledu na fiasko národního týmu na posledním mistrovství světa, které se konalo v roce 2014 právě v Brazílii, jsou Brazilci do této hry opravdu velmi zapálení a zažít jakýkoliv zápas v této zemi stojí prostě za to.
Co si ale s Brazílií ale určitě nespojíte? Představte si průvod bujaře zpívajících blondýnek oděných v dirndlech a kníratých chlapíků navlečených do lederhosen pochodujících za hlasitého zpěvu po ulici, která je mezi starousedlíky stále ještě známá jako Wurststraße. Pípy ve festzeltu chrlí Schornstein, Königs a Eisenbahn žíznivým davům, na grilu jsou klobásy a další dobroty. Ne, nejste v Mnichově, ale na největším Oktoberfestu mimo Německo, v Blumenau ve státě Santa Catarina. „O‘zapft is!“
Nebo si představte, že v Brazílii míjíte velké hrobky popsané japonským písmem kandži. Lemují strmé úbočí kopce porostlého deštným pralesem, na jehož úpatí se majestátně tyčí chrám, který jako by z oka vypadl Zlatému pavilonu z Kjóta včetně jezírka s barevnými kapry? Nesníte a vězte, že se nacházíte v posvátné oblasti Kinkakuji u města Itapecerica da Serra ve vnitrozemí státu São Paulo, která patří k významným symbolům japonské imigrace. Japonské? Ano! Samotné město São Paulo je největším japonským městem mimo Japonsko…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 1/2016